Minulosť sa nám spája s nepriaznivými a tragickými situáciami, ktoré otriasli a v negatívnom duchu poznačili náš svet. Zúfalé výkriky, krvavé stopy či oči zaliate slzami? Môžu za to teroristické útoky !?

Hoci je to veľmi pochmúrne a smutné, netreba na to zabúdať. Svet nie je vždy farebný a poznačený radosťou. 11. MAREC čoskoro opäť zasvieti v našom kalendári a pripomenieme nám udalosti, ktoré sa pred rokmi stali. Terorizmus, ktorý ovládol svet si vyžiadal mnoho nevinných obetí, ktoré by sme si mali uctiť aspoň chvíľkou ticha. V minulosti sme už priniesli niekoľko článkov o osobách alebo útokoch, teraz sa však zameráme na Európu. Tieto teroristické útoky nám v pamäti zarezonovali najviac:

Candle in a hand | Stock Images Page | Everypixel

MADRID 11. MARCA 2004

Teroristické útoky sa odohrali skoro ráno 11. 3. v roku 2004. Tieto bombové útoky si vyžiadali 191 ľudských životov. 2057 ľudí bolo ťažko zranených a ihneď si vyžadovali zdravotnú starostlivosť. Bojovali o svoje životy statočne a mnoho z nich si dnes len v spomienkach pripomína tento deň, ktorý sa navždy zapísal v ich životoch. Pri tomto útoku bolo použitých 13 bômb, ktoré ukrývali v nenápadných športových taškách. Tri bomby zlyhali, čo môžeme považovať skutočne za zázrak. Mobily boli použité len ako časované prostriedky.

Teroristi používali svoje mobilné telefóny veľmi neuvážene, čo napokon viedlo aj k ich vypátraniu. Na základe tohto neuváženého kroku, polícia okamžite prišla na stopu teroristom. Najskôr stopy smerovali políciu k baníkovi, ktorý teroristickej skupine predával výbušniny. Nakoniec sa policajným príslušníkom podarilo lokalizovať byt, v ktorom sa táto extrémistická skupina zdržiavala. Ešte predtým než bola samotná skupina odhalená, rozhodla sa nastražiť bombu na koľajniciach vysokorýchlostného vlaku AVE. Pri tomto nebezpečnom čine boli našťastie prichytení, čím sa im nepodarilo bombu aktivovať. Členovia teroristickej skupiny boli po väčšine pašeráci drog arabského pôvodu.

Teroristi útočili v minulosti v Madride, Londýne aj Moskve - Svet SME
Před 15 lety udeřili v Madridu teroristé. Strůjci nejhoršího útoku ve  Španělsku dostali tisíce let vězení — ČT24 — Česká televize
Před 15 lety udeřili v Madridu teroristé. Strůjci nejhoršího útoku ve  Španělsku dostali tisíce let vězení — ČT24 — Česká televize

2. NOVEMBER 2020- VIEDEŇ

Kto by si bol pomyslel, že práve okúzlujúca Viedeň sa stane ohniskom teroristického útoku? Krvavý útok si vyžiadal štyri obete a 22 ťažko zranených ľudí. Zranenie dokonca utrpela aj Slovenska, ktorá našťastie vyviazla bez vážnejších následkov. Všetko nasvedčovalo tomu, že za útok je zodpovedná jedna osoba, čo sa neskôr aj potvrdilo.

Neskôr sa k tragickému útoku prihlásil Islamský štát. Vojak, ktorý bol ozbrojený samopalom, pištoľou a nožom zranil mnoho ľudí bez najmenšej výčitky svedomia. Polícia páchateľa zastrelila krátko po 20:00 hodine, čo potvrdili aj samotné úrady. Útočník Kujtim Fejzulai mal 2O rokov a narodil sa práve vo Viedni. Mladík mal tento krok vopred veľmi dobre pripravený, keďže ho plánoval dlhší čas. Na Slovensku si zaobstaral muníciu, s ktorou potom prišiel vzbudiť paniku až do samotnej Viedne.

13. NOVEMBER 2015- PARÍŽ

Šesť útokov spojených s bombovými útokmi? Je to neuveriteľné, no je to pravda. Paríž taktiež zakúsil na vlastnej koži, čo je to zažiť teroristický útok. Tieto tragické útoky si vyžiadali 130 obetí, na ktoré si dodnes ich pozostalí spomínajú s obrovskou láskou. Teroristi taktiež nezostali bez odplaty. Sedem z nich bolo nútených k samovražde, aby sa nedostali do väzenia. Jeden páchateľ bol zastrelený políciou v sebaobrane. Paríž doteraz hlási 6 krvilačných útokov, na ktoré sa zabudnúť skutočne nedá.

Zdroj: europarl.europa.eu | Foto: svet.sme.sk | Video: YouTube.com