Samantha Lewthwaite, ktorá sa narodila 5. decembra 1983 v Banbridge v grófstve Down v Severnom Írsku, bola vychovaná veteránom britskej armády, ktorý sa v 70. rokoch stretol so svojou manželkou v Írsku.

V tom čase bola krajina sprevádzaná ťažkosťami – érou írskych dejín, ktorá sa začala koncom 60. rokov, eskalovala sa desaťročia a skončila až koncom 90. rokov. Partizáni írskej republikánskej armády, ktorí túži donútiť koniec britskej vlády nad národom, rutinne bombardovali budovy a vymieňali si paľbu s vojakmi a políciou na uliciach. Rodičom malej Samanthy sa toto nepáčilo, a tak sa rozhodli presťahovať sa do anglického mesta Aylesbury.

Foto: Telegraph.com

Islam začal Samanthu zaujímať po roku 1994. V tom istom roku sa rozhodla odísť od svojej rodiny. Prichýlila ju mierumilovná moslimská rodina, ktorá jej náboženstvo nevnucovala. Jej konvertovanie na islam sa teda zdá byť veľmi prirodzené. Jej priatelia povedali, že „hľadala útechu u moslimských susedov, o ktorých si myslela, že majú silnejšiu rodinnú sieť“. Po konverzii na islam v 17 rokoch začala pracovať na katedre politiky a náboženstva na Londýnskej univerzite.

Práve tu sa zoznámila s Jamajčanom Germainom Lindsay, ktorý sa neskôr stal jej manželom. Lindsay zdieľal Samanthine nadšenie pre zahraničnú politiku. Pár sa prvýkrát stretol na pochode Stop the War v londýnskom Hyde Parku. Viazaní svojimi ideálmi a čoraz väčšmi presvedčení, že na uskutočnenie hmatateľných zmien je potrebné prijať drastické kroky, sa vzali v roku 2002.

Foto: Thesun.com

Teroristické útoky Bielej vdovy

Odkedy sa Samantha Lewthwaite pridala k teroristickej skupine al-Shabaab, spôsobila smrť viac než 400 nevinných ľudí. Úrady ju stále hľadajú a pýtajú sa: „Kde je Biela vdova?“

Vychovávaná bola ako dieťa strednej triedy v Británii Margaret Thatcherovej – práve táto výchova dopomohla k jej transformácii na teroristku. Nikto z jej blízkych, kamarátov alebo bývalých spolužiakov nepovedal, že sa z jemnej Samanthy stane nebezpečná a násilná osoba, ktorá bude mať na svedomí bombardovanie Londýna.

Počas teroristického útoku zo 7. júla 2005 zabil jej manžel Germaine Lindsay 26 ľudí a následne spáchal samovraždu. V tom čase bola Samantha v siedmom mesiaci tehotenstva. Čakala svoje druhé dieťa.

Foto: rexweyler.com

Londýnske bombové útoky 7. júla 2005 boli koordinovanými samovražednými bombovými útokmi na mestský tranzitný systém. Výbuchy v troch vlakoch zabili 39 ľudí, pričom výbuch v dvojposchodovom autobuse zabil ďalších 13 nasledujúcich hodín. V rámci štyroch cieľov bolo zranených viac ako 700 ľudí.

Lindsay mal 19 rokov, keď odpálil bombu. K výbuchu došlo vo vlaku o 8:50, ktorý cestoval medzi Kráľovským krížom a námestím Russell Square. Zabil 27 ľudí – vrátane seba. Samantha Lewthwaite po tom, čo ho o šesť dní nahlásil, že chýba, vydala vyhlásenie:

„Úplne odsudzujem zverstvá a som zdesená. Som manželkou Germainea a nikdy som nepredpovedala, ani si nepredstavovala, že som sa podieľala na takýchto strašných aktivitách. Bol milujúcim manželom a otcom. Snažím sa vyrovnať s nedávnymi udalosťami. Celý môj svet sa rozpadol a moje myšlienky sa týkajú rodín obetí tejto nepochopiteľnej devastácie. “

Kým bola v ochrannej väzbe, manželský dom bol bombardovaný. Vyšetrovanie tohto útoku odhalilo, že predtým, ako k ním došlo, bola spojená s Mohammadom Sidique Khanom, vodcom londýnskych bombových útokov. To, ako bola zapojená do atentátov, zostáva neznáme.

Svoj príbeh predala

Samantha sa snažila z nehôd vyťažiť čo najviac, a svoj príbeh predala denníku The Sun za 30 000 libier. Sama tvrdila, že sa stala obeťou a moslimovia jej vymyli mozog. Následne sa udalosti upokojili a Samantha si mohla užívať svoje peniaze.

O jej ďalšom manželovi sa vie len to, že bol Keňan. Spolu mali ďalšie dve deti. Predpokladá sa, že aj tento manžel zomrel počas teroristického útoku. Na scéne sa neskôr objavil aj manžel číslo 3. Podľa jej vlastných slov bol požehnaním a darom od Alaha.

Video: Youtube.com

Po dlhých prenasledovaniach sa Samanthe podarilo utiecť až do Kene. Polícia našla v jej laptope báseň, ktorú venovala Usámovi bin Ládinovi. Jej spolupáchateľ Jermaine Grant bol v Keni zatknutý a policajtom povedal, že Samantha je hlavou ich teroristickej bunky. Bola spojená s útokmi teroristickej skupiny al-Shabaab. Medzi dokumentmi, ktoré zanechala, bol dôkaz, že sa zúčastnila plánovania útokov na hotely Mombasa počas Vianoc 2011. O rok neskôr bola spojená s útokom ručného granátu v Mombase – ktorý zabil 24 ľudí. V roku 2013 sa podieľala na útokoch v nákupnom centre v Nairobi. Tento incident zabil 71 nakupujúcich a ďalších 200 zranil.

Kam Biela vdova zmizla?

V roku 2014 svet obletela správa, že Samantha bola zabitá ruským ostreľovačom, no toto tvrdenie nebolo nikdy potvrdené, pretože jej telo sa nenašlo. Kenské orgány majú príkaz na jej zatknutie, pretože ešte v roku 2015 vraj bola spojená s teroristickým útokom na univerzite.

Zdroje: Allthatsinteresting.com, Wikipedia.org, TheGuardian.com, Radiotimes.com