Merck tvrdí, že ich antivírusová tabletka je v konečnej analýze menej účinná.

Farmaceutická spoločnosť Merck sa v piatok vyjadrila k účinnosti ich lieku na Covid-19. V konečnej analýze klinickej štúdie antivírusová tabletka znížila riziko hospitalizácie a úmrtia u vysokorizikových pacientov s Covidom o 30 percent. Podľa pôvodných odhadov to malo byť 50 percent.

Nižšia účinnosť je sklamaním pre liek známy ako molnupiravir. Zdravotníci na celom svete s ním počítajú ako s kritickým nástrojom na záchranu životov a zníženie záťaže nemocníc. Zvyšuje dôležitosť podobnej, zjavne efektívnejšej ponuky od spoločnosti Pfizer, ktorá je tiež predmetom preskúmania Úradom pre potraviny a liečivá.

antivírusová tabletka

Panel poradcov F.D.A. sa stretne už v utorok. Prediskutujú liečbu spoločnosťou Merck a zahlasujú o tom, či odporučia jej povolenie na liečbu vysokorizikových pacientov s Covidom.

V informačných dokumentoch, ktoré zverejnili na webovej stránke FDA, nezaujali stanovisko k tomu, či by liek povolili. Avšak zistili, že údaje z klinických skúšok nepreukazujú žiadne závažné bezpečnostné riziká. Liek je vraj účinný v prevencii závažných ochorení.

Recenzenti uviedli, že sa o aktualizovanom odhade účinnosti dozvedeli len začiatkom tohto týždňa a stále kontrolujú údaje. Povedali, že svoje hodnotenie môžu aktualizovať, keď sa komisia stretne v utorok.
Počiatočný odhad spoločnosti Merck, že liek znížil hospitalizáciu a úmrtnosť o 50 percent, vyplynul z skorého pohľadu na výsledky od 775 účastníkov štúdie. Aktualizované číslo oznámené v piatok pochádza z viac ako 1 400. V konečnom dôsledku mali účastníci, ktorí dostávali molnupiravir, 6,8-percentné riziko hospitalizácie a jeden pacient zomrel. Tí, ktorí dostali placebo, mali 9,7-percentné riziko hospitalizácie a deväť zomrelo.

Dr. David Boulware, výskumník infekčných chorôb z University of Minnesota, povedal, že očakáva, že liek bude stále schválený pre núdzové situácie. Ak to odborná komisia schváli, liečbu povolia v Spojených štátoch už budúci týždeň.

„Zníženie počtu hospitalizácií je o niečo menšie, ale stále je tu veľký prínos pre úmrtnosť, ak začnete skoro,“ povedal.

Napriek tomu povedal, že molnupiravir bude pravdepodobne považovaný za liečbu nižšej úrovne, alternatívnou voľbou pre ľudí, ktorí nemôžu dostať alebo nechcú účinnejšiu liečbu.

Zistilo sa, že lieky s monoklonálnymi protilátkami, ktoré sa zvyčajne podávajú intravenózne v Spojených štátoch, znižujú počet hospitalizácií a úmrtí najmenej o 70 percent. Antivírusová tabletka Paxlovid od spoločnosti Pfizer môže prísť na trh v priebehu niekoľkých týždňov. V klinickom skúšaní sa zistilo, že znižuje riziko hospitalizácie a smrti o 89 percent. Fluvoxamín, bežné a lacné antidepresívum, je približne rovnako účinné ako molnupiravir.

Liek Merck, ktorý sa má vydávať v lekárňach a užívať doma, je prvým v novej triede antivírusovej liečby Covidu, od ktorej sa očakáva, že zasiahne oveľa viac ľudí ako iné liečby. Odborníci na verejné zdravie tvrdia, že hoci tabletky nie sú náhradou za očkovanie, majú potenciál zabrániť závažným ochoreniam a zachrániť životy.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: reuters, theconversation