V jednom z predošlých článkov sme písali o animovaných filmoch. Keď sme boli deti, fičali sme aj na animovaných seriáloch. Veď aké by bolo detstvo bez nich? Nemajú len super príbehy, ale aj veľmi chytľavé znelky! Toto sú animované seriály, s ktorými sme začínali deň, ale sme aj zaspávali. Väčšinu častí sme sledovali so zatajeným dychom!

Tom a Jerry

Tom a Jerry – americký animovaný seriál, ktorý má 162 dielov. Námet pre seriál podali americkí animátori William Hanna a Joseph Barbera. Je to najúspešnejší kreslený seriál na celom svete. Dodnes ho zbožňujú nielen deti, ale aj dospelí. Veď kto by nemiloval pozerať sa na kocúra Toma, ako naháňa myšiaka Jerryho, a ten mu na oplátku robí zle. V seriáli vystupujú aj iné postavy, napríklad dva buldogy – Spike a Tyke (často sa objavuje aj ich majiteľka), čierny kocúr Butch, kačiatko a malý šedý myšiak Tuffy.

V prvom diele, ktorý vznikol 10. februára 1940 a niesol názov Ako kocúr dostal padáka, sa ešte kocúr a myšiak volali Jasper a Jynx. Až v druhom diele dostali mená Tom a Jerry. Vedel si o tom?

Ukážka z prvej epizódy:

Pat a Mat…A je to!)

Česko-slovenský a neskôr český animovaný televízny seriál o dvoch nezručných majstroch – Patovi a Matovi vytvoril režisér Lubomír Beneš a karikaturista Vladimír Jiránek. Dvojica Pat a Mat sa prvý raz objavila už pred viac ako 44 rokmi, a to konkrétne 12. augusta 1976 v krátkom filme Kutilovia, ktorý bol zároveň aj pilotnou epizódou tohto seriálu. Prvé diely pôvodného seriálu s názvom  …A je to! vznikli v Krátkom filme Praha pre Slovenskú televíziu v Bratislave. Ďalšie časti vznikali potom pod názvom Pat & Mat (alebo aj Pat a Mat).

V každom diele sa táto dvojica snaží vyriešiť nejaký problém. Používajú pri tom rozličné, väčšinou nevhodné nástroje a postupy, čo vedie k ešte väčším problémom. Problém sa im nakoniec podarí vyriešiť najmenej efektívnym spôsobom.

Uznaj, že aj ty, keď niekedy niečo kutíš so svojim dobrým parťákom, tak si pripadáte ako táto známa dvojka!

Do roku 2020 bolo uvedených 130 častí, ktoré boli predané viacerým televíznym staniciam, vďaka tomu, že sa tam nenachádzali dialógy.

K seriálu Pat a Mat neodmysliteľne patrí aj jeho znelka, ktorú zložil Petr Skoumal. Obsahuje len ústrednú melódiu a zvuk ústnej harmoniky.

Včielka Maja

Japonský animovaný seriál Včielka Maja, ktorý je určený pre deti, predstavovať netreba. Príbeh o včielke a jej kamarátoch je všetkým dobre známy. Má 104 dielov a vznikol v koprodukcii Japonska, Rakúska a Nemeckej spolkovej republiky v roku 1975. Včielka Maja si rýchlo získala popularitu, dokonca aj v krajinách Východného bloku, a doposiaľ sa vysiela vo viacerých štátoch.

Seriál voľne nadväzuje na populárnu nemeckú knihu Včielka Maja a jej príhody, ktorú v roku 1912 napísal Waldemar Bonsels. Znelku slovenskej, českej a nemeckej verzie naspieval český spevák Karel Gott. Hudbu skoro vo všetkých jazykových mutáciách (okrem anglickej a japonskej) zložil český skladateľ Karel Svoboda a Zdeněk Rytíř napísal český text.

Tú slovenskú verziu si určite nôtil každý z nás!

Tá včielka, čo vám o nej spievam, to je Majaaaaaaa, veľká malá nezbednica Majaaaaaaa…Chytľavé, nie?

Miazgovci

Animovaný seriál Miazgovci vymysleli v roku 1968 maďarskí tvorcovia Attila Dargay a József Nepp. Počas prvých desiatich rokov vznikli tri série a každá z nich mala 13 dielov. Pred 15 rokmi (2005) sa dokonca odvysielala štvrtá séria, ktorá niesla názov Miazgovci a počítač.

Maďarskí Simpsonovci – tak sa často označuje tento seriál.

Miazgovci sú vtipná rodinka z Budapešti, ktorá má veľkú smolu a zároveň veľa čudných príhod na rozdávanie. Rodinu tvoria mierne zaostalí rodičia Gejza a Paula, uvrešťaná dcéra Kristína a jej mačka Mafia a geniálny, ale mimoriadne flegmatický syn Aladár so psom, ktorý sa vola Cvoky. No a nemôžeme zabudnúť na suseda Záviša.

Seriál bol veľmi obľúbený nielen v Maďarsku, ale aj u nás na Slovensku a v susedných Čechách. Úspešne ho vysielali aj v Nemecku, Rakúsku, Spolkovej republike a Francúzsku.

Do pamäte sa nám vryla aj úvodná zvučka seriálu.

Oggy a šváby

Francúzsky animovaný seriál Oggy a šváby (vo francúzskom origináli Oggy et les Cafards) z roku 1998 je produkovaný spoločnosťou Gaumont Film Company. Prvá epizóda bola odvysielaná 6. septembra. Seriál má momentálne 501 epizód a jednotlivé diely majú dĺžku približne 7 minút. Mená švábov sú krstnými menami niektorých členov kapely The Ramones. Tvorcovia seriálu tým chceli vzdať poctu tejto punkovej legende.

Oggy, dobrosrdečný, tlstý kocúr nemá rád nič iné, než pokojné pospávanie pri televízii. Tri zlomyseľné šváby: Joey, Marky a Dee Dee sa však svojím neustálym obťažovaním a trápením postarajú o to, aby pokojný život, po ktorom Oggy túži, skončil. Šváby sú ale len časťou jeho problému…Jeho pokojný život tiež narušuje jeho bratranec Jack, ktorý je posadnutý diabolským úmyslom – zničiť nepozvaných votrelcov raz a navždy.

Zdroj: csfd.cz, postavy.cz, idnes.cz, sk.wikipedia.org, cs.wikipedia.org, en.wikipedia.org, telkac.zoznam.sk|Foto: amazon.com|Video: YouTube.com