Demokratická republika Kongo oznámila, že budúci týždeň vydraží povolenia na ropu a plyn v kriticky ohrozenom prostredí goríl a najväčších tropických rašeliniskách sveta.

Predaj spochybňuje dohodu o ochrane podpísanú na Cop26. Odborníci varujú, že aukcia v Kongu by mohla byť katastrofou pre voľne žijúce zvieratá, zdravie a klímu.

Predaj vyvoláva obavy o dôveryhodnosť dohody o ochrane lesov, ktorú s krajinou podpísal Boris Johnson na Cop26.

Felix Tshisekedi a Boris Johnson

Didier Budimbu v pondelok uviedol, že rozširujú aukciu blokov na prieskum ropy tak, aby zahŕňala dve lokality, ktoré sa prekrývajú s národným parkom Virunga. Ten je svetovým dedičstvom UNESCO. Je taktiež domovom posledných zostávajúcich horských goríl na Zemi.

kongo

Plánovaný predaj už zahŕňal povolenia v tropických rašeliniskách Cuvette Centrale na severozápade krajiny. Tam sa skladujú ekvivalentné trojročné globálne emisie z fosílnych palív.

Povodie Konga je jediným veľkým dažďovým pralesom, ktorý nasáva viac uhlíka, ako vypúšťa. Odborníci ho označili za najhoršie miesto na svete, ktoré možno využiť, pokiaľ ide o fosílne palivá. Dažďový prales v povodí Konga zahŕňa šesť krajín a reguluje zrážky až do Egypta.

Kongo

V rozhovore pre Guardian Budimbu uznal obavy o životné prostredie, ale obhajoval právo svojej krajiny využívať svoje prírodné zdroje. Povedal, že príjmy z ropných a plynárenských projektov sú potrebné na ochranu lesov povodia Konga a na hospodársky rozvoj krajiny.


Lord Goldsmith, britský minister pre medzinárodné životné prostredie, uviedol, že vláda Spojeného kráľovstva je „veľmi znepokojená“ týmito plánmi.

kongo

„Pevne veríme, že miestni ľudia musia mať priamy úžitok zo svojich lesov a ich degradáciou sa to nedosiahne. Budeme pokračovať v spolupráci s Konžskou demokratickou republikou na riešeniach na ochranu tohto životne dôležitého ekosystému. Taktiež zabezpečíme splnenie záväzkov v oblasti ťažby, reformy ropného a plynárenského sektora,“ povedal.

Konžská demokratická republika je jednou z najchudobnejších krajín sveta. Takmer tri štvrtiny z jej 60 miliónov ľudí žili v roku 2018 za menej ako 1,90 dolára na deň.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: theguardian.com | Foto: theguardian, pixabay