Americké Múzeum holokaustu tvrdí, že na Ujguroch je v Číne zrejme páchaná genocída. Ide o moslimskú komunitu v severozápadnom regióne Sin-ťiang.
Americké Múzeum holokaustu v správe vydanej v utorok uviedlo, že v Číne sa s najväčšou pravdepodobnosťou koná genocída. Vraj vládne útoky proti skupine moslimov v Sin-ťiangu eskalujú. S najväčšou pravdepodobnosťou zahŕňajú „nútenú sterilizáciu, sexuálne násilie, zotročovanie, mučenie a násilné presuny“.
Tom Bernstein vyzýva čínsku vládu, aby zastavila zločiny proti Ujgurom. Majú umožniť nezávislým medzinárodným pozorovateľom vyšetriť tieto obvinenia.
„Čínska vláda robí všetko pre to, aby informácie o zločinoch proti Ujgurom neuzreli svetlo sveta,“ povedal. „Informácie, ktoré sa doteraz objavili, vrátane dôkazov od odvážnych ujgurských aktivistov, sú usvedčujúce.
Naomi Kikoler, riaditeľka Centra pre prevenciu genocídy múzea Simon-Skjodta vo vyhlásení uvádza, že „útok čínskej vlády na komunitu Ujgurov“ opísaný v správe je „alarmujúci vo svojom rozsahu a závažnosti.“
„Škody spôsobené ujgurským jednotlivcom, rodinám a ich komunite zanechali hlboké fyzické a emocionálne jazvy,“ povedala. Trauma z týchto zverstiev poškodí celé generácie Ujgurov.
Čínska vláda v priebehu rokov popierala takéto zločiny. S najväčšou pravdepodobnosťou neprikladá týmto požiadavkám žiadnu dôležitosť.
Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky vo Washingtone v utorok neodpovedalo okamžite na žiadosť o vyjadrenie sa k tejto správe. Čínska vláda sa však proti takýmto tvrdeniam vyjadrila už 21. októbra. Vtedy viac ako 40 krajín kritizovalo čínsku represiu voči Urgujom na stretnutí OSN. Čínsky veľvyslanec, Zhang Jun, na to reagoval vyhlásením, že krajiny vzniesli „nepodložené obvinenia proti Číne“.
„Používate ľudské práva ako zámienku na politické manévre s cieľom vyvolať konfrontáciu. V skutočnosti vy robíte problémy a ste najväčšou prekážkou medzinárodnej spolupráce v oblasti ľudských práv.“
Múzeum vo svojej správe pripúšťa, že „je naivné očakávať, že čínska vláda tak dramaticky zmení kurz bez spoločného medzinárodného úsilia“.
Ned Price, hovorca ministerstva zahraničných vecí, zdieľal v utorok správu múzea na Twitteri.
Uvádza, že obnovuje „výzvu, nech Čínska ľudová republika ukončí svoje zločiny proti Ujgurom a členom iných etnických a náboženských menšín v Sin-ťiangu.“
Ujguri už dlho vyjadrujú nevôľu nad čínskou kontrolou regiónu Sin-ťiang. Tvrdia, že sú diskriminovaní. To znamená, jeden milión alebo viac ľudí v internačných táboroch bolo zadržiavaných za množstvo činov. Ide o náboženské praktiky a porušovanie obmedzení týkajúcich sa pôrodu.
Jeden príklad je šokujúco odpudzujúci. Istá žena spomína, ako bola bitá a znásilňovaná. Zadržiavali ju v Sin-ťiangu v marci 2018. Žena podrobne popísala, ako ju niekoľko mužov znásilnilo. Tí na nej používali železné tyče a elektrické obušky.
„Pamätám si to veľmi jasne,“ hovorí. „Nemôžem plakať a nemôžem zomrieť…moja duša a srdce už sú mŕtve.“
Mohlo by Vás zaujímať:
Zdroje: nytimes.com| Foto: fmprc, justiceinfo