Svet literatúry je plný fiktívnych agentov. Niektorí to zo stránok kníh dotiahli až na filmové plátna a zabezpečili si tak celosvetovú slávu. Takými agentmi sú napríklad britský špión James Bond, alebo agent bez minulosti Jason Bourne. V literatúre sú ale aj ďalší agenti, ktorý ešte nezavítali na strieborné plátno. Nie sú však o nič menej kvalitnejší a zaslúžili by si rovnakú popularitu, ako Bond a Bourne. Jedným takýmto špiónom je aj Gabriel Allon.

Izraelského zabijaka Gabriela Allona vytvoril americký spisovateľ Daniel Silva a debutoval v roku 2000 v románe The Kill Artist (v slovenčine vyšlo ako Majster vrah). Odvtedy o ňom Silva napísal 19 kníh. V tomto článku si nerozoberieme najnovší diel, Nové dievča, ale siahneme po pätnástom, s názvom Anglický špión.

Členka britskej kráľovskej rodiny zomrie pri výbuchu jachty. MI6 zistí, že za incident je zodpovedný bývalý člen IRA, v súčastnosti pracujúci ako bombový atentátnik na prenájom, Eamon Quinn. Šéf MI6 Graham Seymor požiada o pomoc izraelského agenta Gabriela Allona. Ten sa spojí s bývalým protivníkom, anglickým zabijakom Christopherom Kellerom a spolu sa vyberú po Quinnových stopách. Obaja s ním totiž majú nevyriešené účty.

Kniha nie je moc akčná, ale napätie jej nechýba. Daniel Silva sa snaží držať viac ,,reality“ a pri zemi. Väčšinu knihy teda nezaberajú zbesilé prestrelky a úteky pred výbuchom na poslednú chvíľu, ale sledujeme hlavných hrdinov, ako diskutujú, sledujú a plánujú nasledujúce akcie.

Silva do deja primiešava aj pohľady iných postáv, takže sme, napríklad, svedkami sporov medzi šéfmi MI5 a MI6, alebo toho, čo sa deje v ruskej tajnej službe.

Gabriel Allon nie je elegán ako James Bond. Počas akcie nepije suché martiny a nemiluje sa s nádhernými ženami. Dokonca neviem, či sa na neho, mnou skôr použité slovo hrdina, hodí. Nemá problém s mučením, alebo vydieraním, ak mu to pomôže splniť cieľ. Aj tak si ale získa čitateľove sympatie.

Knihu Anglický špión môžem odporučiť každému milovníkovi špionážneho trileru.