V apríli sme sa mali dočkať nového prírastku do série o britskom tajnom agentovi Jamesovi Bondovi. Kvôli korone ale došlo, tak ako aj pri mnohých iných filmoch, k odkladu. Ale nezúfajte, ak ste fanúšikom špionážneho žánru, tak v tomto článku vám predstavíme sedem špionážnych filmov, ktoré stoja za to (ak aj nie všetky, tak niektoré určite).
Poznámka: Sedem filmov bolo vybratých ako odkaz na služobné číslo agenta Jej veličenstva, Jamesa Boda. Viem, sme vtipný (sarkazmus).
Kingsman: Tajná služba (2014)
Posledné Bondovky sa odklonili od tých pôvodných. Chýbajú tam typické vynálezy, ktorými Bond disponoval a aj záporáci sa držia viac pri zemi a už netúžia ovládnuť celý svet pomocou nejakého divného plánu. Film Kingsman od Matthew Vaughna je takým návratom k týmto pôvodným Bondovkám. Obsahuje úžasné, občas až sci-fi, vynálezy a záporáci sú správne megalomanský. Gary „Eggsy“ Price (Taron Egerton) vyrastá bez otca a nedalo by sa povedať, že by mal nejaký veselý život. Jedného dňa sa ale jeho cesty skrížia s Harry Hartom (Colin Firth), špiónom pracujúcim pre tajnú organizáciu Kingsman. Ten ,,Eggsyho” naverbuje a tak začína výcvik, ktorý musí Egssy zvládnuť, pretože miliardár Richmond Valentine (Samuel L. Jackson) plánuje, z ekologických dôvodov, pozabíjať väčšinu svetovej populácie. Je to vtipné, má to skvelo natočené akčné scény a aj výber hudby sa podaril. V 2017 vyšiel Kingsman: Zlatý kruh, ktorý bol, podľa mnohých, síce slabší ale i tak sa stále jedná o jedno z tých lepších pokračovaní.
Séria Mission: Impossible (1996, 2000, 2006, 2011, 2015, 2018)
Mohli by sme vybrať prvý film a bolo by to, ale celá séria Mission: Impossible je kvalitná. I keď o dvojke by sme mohli dlho diskutovať. Hlavný hrdina Ethan Hunt (Tom Cruise) je členom Impossible Missions Force, ktorej cieľom je riešiť misie, ktoré sa zdajú ako nesplniteľné. Či už ide o získanie zoznamu tajných agentov, zabezpečenie biologickej zbrane, zabráneniu tretej svetovej vojny alebo zastavenie medzinárodnej anarchistickej oragnizácie. Až na posledné dva filmy (Rogue Nation a Fallout) boli všetky diely režírované iným režisérom. Tými režisérmi boli Brian De Palma, John Woo, J.J.Abrams, Brad Bird a posledné dva diely mal na starosť Christopher McQuarrie. Všetky filmy sa vyznačujú dobre natočenou akciou, nejakou dychberúcou scénou a legendárnou zvučkou.
Trilógia Jason Bourne (2002, 2004, 2007)
Matt Damona raz vyloví rybárska loď. Po prebratí zistí, že nevie kto je, že je agentom bez mena. Pomaly teda začne skladať čriepky svojej minulosti, aby zistil, že kedysi viedol veľmi rušný život. Tak rušný, že po ňom teraz idú nájomní zabijaci. Akcia je natočená dosť zbesilo, častokrát človek nevie, čo sa na plátne deje, vďaka čomu je to intenzívnejšie a napínavejšie. Prvý diel režíroval Doug Liman, druhý a tretí si na starosť zobral Paul Greengrass.Úspešná trilógia vznikla na základe románov Roberta Ludluma, ktorý k patrí k jedným z najlepších amerických autorov politického a špionáženho trileru.Áno, do tochto zoznamu sme zaradili trilógiu, aj keď má séria päť filmov. Ale Bournev odkaz z 2012 nemá s Bourneom okrem názvu takmer nič spoločné. Hlavnou postavou je agent Aaron Cross (Jeremy Renner), ktorému ide po krku Edward Norton a Jason Bourne z 2016 nedosahuje kvalít pôvodnej trilógie.
Brutálna Nikita (1990)
Francúzsky režisér Luc Besson, ktorý stál za Kuriérom alebo Piatym elementom, nám v roku 1990 priniesol príbeh narkomanky Nikity (Anne Parilaud). Tá bola po jednom neúspešnom pokuse o získanie peňazí a drog zatknutá a odsúdená. Naverbovala ju ale tajná služba a vycvičila. Z narkomanky sa tak stáva dokonalý zabijak. Dostane novú totožnosť a vracia sa do normálneho života. Tajná služba ju ale nevycvičila len tak. Má pre ňu úlohy. A tie Nikita plní, pokiaľ si raz nepovie, že už stačilo. Film je, skôr ako akčňákom, psychlogickým dielom, v ktorom sledujeme dievča, ktoré sa musí vyrovnať s tým, že je vládnym zabijakom a že ak chce mať svoj život, musí iných o ten ich pripravovať. Tento film je právom považovaný za jeden z tých najlepších, ktoré Luc Besson natočil.
Atomic Blonde (2017)
Zúri Studená vojna a agentka MI6 Lorraine Broughton (Charlize Theron) objasňuje svojím nariadeným, čo sa stalo v Berlíne, kde mala vyšetrovať vraždu kolegu. Film na motív komiksu natočil David Leitch (John Wick, Deadpool 2) a ide o pomerne komplikovanejší príbeh, kde sa nám v Berlíne stretne hneď niekoľko tajných služieb. Akcia je natočená výborne, hlavne schodisková bitka na jeden záber si zaslúži spomenutie. Z hercov potom Theronovej asistujú Toby Jones, James McAvoy a Sofia Boutella, s ktorou Theron zažije horúce chvíle.
Spy Game (2001)
O tom, že špionážny film funguje aj s minimom akčných scén, vás presvedčí Spy Game od režiséra Tonyho Scotta. Je rok 1991 a agent Nathan Muir (Robert Redford), ktorý si v CIA odpracoval svoje, sa chystá do dôchodku. Práve sa ale dozvie, že jeho bývalého chránenca, žiaka a kolegu Toma Bishopa (Brad Pitt) uväznili v čínskom väzení, kde ho obvinili zo špionáže a hrozí mu smrť. CIA odmieta podniknúť kroky pre jeho záchranu, zo strachu z medzinárodného incidentu a tak musí zakročiť Muir. Kľučkuje medzi kolegami a spriada pikle, aby sa mu podarilo Bishopa oslobodiť. Pritom mu neustále na krk dýcha mladý agent, ktorý s jeho plánmi nie je práve 2x stotožnený. Ako som písal, film obsahuje minimum akčných scén, ale aj tak je napínavý. Ide o jeden z tých špionážnych filmov, ktorý sa drží bližšie k realite. Nepíšeme, že je reálny, ale je reálnejší než iné filmy na tomto zozname.
Na sever severozápadní linkou (1959)
Meno Alfred Hitchcock snáď netreba nikomu predstavovať. Tento majster trilerov, ktorý stojí za filmami ako Vtáky, Psycho alebo Okno do dvora, zabrúsil v roku 1959 aj do vôd špionáže. Hlavný hrdina, reklamný odborník Roger Thornhill (Cary Grant), sa zapletie do súboja dvoch špionážnych agentúr, keď si ho jedna zmýli s agentom, ktorý im už dlhšie škodí. Chudák Thornhill nevie čo sa deje a nevie ani, či môže veriť pôvabnej Eve (Eva Marie Saint). Film je klasická Hitchcockovka, v niektorých pasážiach je dlhý až nudný, v niektorých by sa zas napätie dalo priam krájať. Scéna s lietadlom v kukuričnom poli je potom právom jedna z tých kultových.