Život je vôňa a vôňa je život. Práve jeden z našich zmyslov nám umožňuje cítiť všetko, čo je vo vzduchu. Či už je to krásne, príjemné alebo veľmi netypické. Čuch sa stal dôležitou súčasťou našich životov, bez ktorého by jestvovanie bolo skutočne nemožné.

Život bez čuchu: O schopnosť rozoznávať vône vás môže pripraviť aj silná  nádcha

Určite nie je žiadnym tajomstvom ak poviem, že rôzne vône majú vplyv aj na nálady či správanie človeka. Niektoré dokonca slúžia aj na liečebné úkony a stávajú sa doslova zázrakom v tme aj pre smrteľne chorého človeka. Možno ste o tom nevdeli, no práve komunikácia vôňami kedysi stála na vrchole veškerej komunikácie. Ak neveríte, pokúste sa zamyslieť. Vezmime si len obyčajné psy, ktoré dokážu vycítiť pach nepriateľa na míle. Hoci je to neuveriteľné, je tomu skutočne tak.

Pes Čuchať Vôňa - Fotografia zdarma na Pixabay

Vplyv vôní sa však vníma v každej krajine inak. Kým v Japonsku sa vôňam neprikladá veľký význam, Arab by sa dokázal veľmi rýchlo uraziť, ak by pri komunikácií s Vami necítil Váš dych. V tomto prípade to znamená hanblivosť, nadradenosť či dokonca drzosť.

Rok 1990 sa niesol vo výskume voní, ktoré boli zoraďované podľa obľúbenosti ľudí. V tom roku sa na priečke najobľúbenejších svetových vôní ocitla banánová vôňa, ktorá podmanila životy mnohých ľudí. Tesne za ňou sa umiestnila vôňa citrónová, vanilková a vôňa s arómou pepermintu. Najmenej obľúbenou sa stala cesnaková vôňa, ktorá v žiadnom človeku nevyvolávala pozitívne pocity, práve naopak.

Banánová šupka. 11 tipov, ako ju môžete využiť | LepšíDeň.sk
Citrón proti obličkovým kameňom: Vyskúšajte tento prírodný recept aj vy! |  Plnielanu.sk
VANILKA - umelá, či prírodná? A čo tak vlastná vanilková esencia? | Výživa  | Články | FIT štýl
Organic Pepermint Images | Free Vectors, Stock Photos & PSD

Niektoré vôňe človeka dokonca motivujú a majú na neho ukľudňujúce účinky. Nie je žiadnym tajomstvom ak poviem, že ukľudnenie má na svedomí práve levanduľa a citrónová vôňa zvyšuje pracovný výkon človeka. Život bez vôní by bol prázdny a nenaplnený. Vôňa je základom života nás všetkých a otvára nám dvere do sveta perfektnosti.

Toto je 7 vôní leta, ktoré vás vezmú do ďalekých kútov sveta! Zacestujte  si... - Krása a móda - Žena - Pravda.sk

Zdroj: prevonaj.sk, ČoJee!?| Foto: familia.sk, medium.com