Najmenej 23 prípadov nákazy koronavírusom zistili u posádky lode austrálskych námorných síl, ktorá sa plaví so životne dôležitou pomocou na ostrovný štát Tonga, kde nemajú žiaden prípad tejto infekcie. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra DPA.

Výbuch podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai pri pobreží štátu Tonga 15. januára usmrtil troch ľudí, pokryl súostrovie v Tichom oceáne sopečným popolom a vyvolal prívalové vlny cunami v širšej oblasti Tichomoria.

Austrálsky minister obrany Peter Dutton v utorok uviedol, že vláda pracuje spoločne s tongskými predstaviteľmi na tom, aby loď zostala na mori a neohrozila obyvateľov Tongy nákazou.

,,Pomoc zúfalo potrebujú, ale nechcú riskovať ochorenia COVID-19. Čo najskôr tento problém vyriešime,“ povedal minister pre stanicu Sky News.

Loď, ktorá má doraziť na Tongu v stredu, vyplávala z Austrálie v piatok 21. januára. Vezie obrovské množstvá pomoci vrátane technického vybavenia, vody a prístreškov. Na palube lode sa nachádzajú aj vrtuľníky, ktoré môžu zásoby doručovať bezkontaktne.

V piatok tongské úrady vrátili naspäť let z Austrálie, pretože člen posádky mal pozitívny test na covid.

Tonga zaznamenala počas pandémie len jeden prípad covidu, a to u cestujúceho, ktorý vlani v októbri prišiel repatriačným letom z Nového Zélandu.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: bbc.com & theguardian.com | Video: YouTube