Šinzó Abe (67), ktorého v piatok zastrelil atentátnik na predvolebnom mítingu v japonskom meste Nara, bol najdlhšie slúžiacim premiérom v histórii svojej krajiny. Vo funkcii presadzoval významné ekonomické reformy a mal tiež povesť tvrdého konzervatívca a nacionalistu. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Po prvý raz sa Šinzó Abe postavil na čelo vlády v roku 2006 vo veku 52 rokov. Stal sa tak najmladším premiérom Japonska od druhej svetovej vojny.

Jeho prvé volebné obdobie poznačili škandály a nezhody vo vládnej koalícii. Napokon odstúpil po roku zo zdravotných dôvodov. V Japonsku sa počas nasledujúcich rokov každoročne menili premiéri, a to až do Abeho návratu v roku 2012. Odvtedy bol vo funkcii nepretržite osem rokov.

Medzi hlavné body jeho programu patril plán hospodárskych reforiem, ktoré dostali prezývku abenomika. Snažil sa krajinu dostať z dlhodobého deflačného kurzu prostredníctvom fiškálnych stimulov, kvantitatívneho uvoľňovania a štrukturálnych reforiem. Tieto reformy však podľa kritikov viedli k nerovnomernému rozdeleniu bohatstva, pričom až tretina zamestnancov v Japonsku teraz nemá trvalý pracovný pomer.

Vo voľbách zvíťazil celkovo šesťkrát. Vystužil armádu a vojenské spojenectvo Japonska so Spojenými štátmi. V školstve presadzoval výchovu k vlastenectvu a snažil sa posilniť aj medzinárodné postavenie Japonska.

Patril k zástancom reinterpretácie pacifistickej ústavy Japonska v roku 2014 s cieľom umožniť armáde pomôcť spojencom v prípade vojenského útoku. Táto zmena si vyslúžila kritiku zo strany Číny a Severnej Kórey, zatiaľ čo Spojené štáty americké ju ocenili.

Z funkcie premiéra odstúpil v septembri 2020, ako dôvod uviedol zhoršenie svojho zdravotného stavu v súvislosti s ulceróznou kolitídou.

Abe zomrel vo veku 67 rokov

Expremiér Abe podľahol strelným zraneniam

V piatok 8. júla 2022 okolo 11.30 hod. naňho počas prejavu na volebnom mítingu v meste Nara dvakrát odzadu vystrelil atentátnik Jamagami Tecuja. Podľa mediálnych správ expremiéra zasiahol do krku a hrudníka. Podľa svedkyne Abemu na mieste poskytovali masáž srdca a do nemocnice ho podľa hasičov viezli bez známok života. V nemocnici ho po niekoľkých hodinách vyhlásili za mŕtveho. Abe zomrel v dôsledku vykrvácania, a to aj napriek tomu, že mu lekári v rámci transfúzie poskytli veľké množstvo krvi.

Politické násilie je v Japonsku, ktoré má prísne zákony upravujúce držbu zbraní, zriedkavé:

,,Takýto barbarský čin nemožno tolerovať,“ povedal hlavný tajomník úradu japonskej vlády Hirokazu Macuno.

Americký veľvyslanec v Japonsku Rahm Emanuel v reakcii na incident uviedol, že je „zarmútený a šokovaný“ streľbou na tohto výnimočného lídra a neochvejného spojenca USA.

Útočníka k činu motivovala jeho nespokojnosť s politikom

Páchateľ sa podľa japonských médií nesnažil z miesta činu ujsť a príslušníci bezpečnostných zložiek ho ihneď zadržali. Polícia prehľadala aj dom atentátnika, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na mediálne správy. Podľa stanice BBC japonská polícia v ňom našla niekoľko výbušných zariadení.

Podľa tamojších médií je atentátnik bývalým vojakom a na útok použil zrejme podomácky vyrobenú zbraň. Po zadržaní 41-ročný muž uviedol ako motív útoku svoju nespokojnosť s Abem, uviedla japonská televízia NHK.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: Getty Images & worldfinance.com