Prezidentka Zuzana Čaputová doteraz posudzovala desať žiadostí občanov, ktorí prejavili záujem o službu v ukrajinskej armáde. Povolenie dala v štyroch prípadoch, vo zvyšných šiestich žiadosť o povolenie zamietla. Uviedol to prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

,,Prezidentka pri posudzovaní žiadostí postupovala v zmysle odporúčaní rezortov obrany, vnútra a zahraničných vecí,“ povedal jej hovorca.

Mimoparlamentná SNS vyzýva prezidentku, aby s udeľovaním povolení prestala:

,,Dávať výnimky Slovákom na boj v ukrajinskej armáde je bezpečnostné riziko. Veríme, že prezidentka stiahne svoje rozhodnutie a neudelí žiadnu výnimku ďalším Slovákom,“ uviedla strana, ktorá sa obáva vťahovania SR do konfliktu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine vyzval „všetkých, ktorí sa chcú pridať k obrane Ukrajiny, Európy a sveta“, aby prišli bojovať po boku Ukrajincov. Cudzinci môžu podľa ukrajinskej legislatívy vstúpiť do jednotiek územnej obrany ukrajinskej armády, pričom vzniká samostatná divízia tzv. „medzinárodná légia na územnú obranu Ukrajiny“.

Službu v cudzích ozbrojených silách musí podľa zákona o brannej povinnosti povoliť prezident SR. Žiadosť sa podáva na okresnom úrade, vyjadriť sa k nej musí rezort obrany, vnútra a zahraničných vecí.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: facebook.com/zcaputova