Napínavé až do poslednej minúty. Tak by sa dal charakterizovať 3. ročník BEACH FLAG 2023 s rekordnou návštevnosťou. Trofej pre víťaza si tentokrát odnášajú hráči úradujúceho majstra Slovenska vo flag futbale, Istropolis Invincibles.

Invincibles
Nástup tímov pred prvým zápasom. Foto: Marek Karais

Krásne počasie, výborná atmosféra, skvelé výkony hráčov, vysoký počet zúčastnených tímov a rekordná divácka návšteva. BEACH FLAG 2023 prekonal všetky očakávania a posúva latku pre rok 2024 znova o niečo vyššie. Celkovo 8 tímov z celého Slovenska doplnil zahraničný účastník zo susedného Rakúska. Už do úvodného hvizdu prvého zápasu bolo jasné, že tímy, ktoré sa zúčastnili, majú chuť a odhodlanie siahať po najvyšších stupienkoch. Napínavé súboje napokon určili poradie po základných skupinách. Z nich si postup do semifinále vybojovali hráči dvojnásobného šampióna Nitra Knights, nováčika a prvého zahraničného účastníka Murzuschlag Railjets, hráči tímu Tumbili a hráči Istropolis Invincibles.

Invincibles
Tumbili vs Sadisti Janka Kráľa / Foto: Marek Karais

Značná divácka podpora jednotlivých tímov a ukážkové moderátorské výkony vytvorili výbornú atmosféru nielen počas zápasov základných skupín, ale aj počas vyraďovacej fázy. V prvom semifinálovom zápase uspeli hráči Nitry Knights, keď do súboja o bronzové medaily posunuli hráčov Tumbili. Druhý semifinálový zápas a tesný postup do súboja o zlatú medailu vyhrali hráči Invincibles. Po týchto súbojoch bolo jasné, finále bude mať tú najvyššiu flag futbalovú úroveň.

Súboje o pódium

Súboj o tretie miesto medzi Murzuschlag Railjets a Tumbili priniesol vyrovnaný prvý polčas s rozdielom skóre o jeden bod v prospech Railjets. V tom druhom však sériou chýb hráčov Tumbili a technickou vyspelosťou súpera si Railjets vytvorili náskok, ktorý dokázali až do konca stretnutia udržať. Zaslúžene si tak odnášajú bronzové medaily hneď pri svojej prvej účasti.

Foto: Marek Karais

Finálový súboj spĺňal tie najvyššie parametre a môžeme ho označiť za najlepší a najkvalitnejší súboj, aký sme v histórii Beach Flag-u mohli vidieť. Dvojnásobný šampión turnaja s tímy najlepšími hráčmi amerického futbalu na Slovensku nastúpil proti šampiónom Slovenska v jeho bezkontaktnej verzii. Od prvého hvizdu si hráči nič nedarovali a bojovalo sa o každý yard na ihrisku. Vysoká kvalita jedného aj druhého tímu sa ukazovala počas celého zápasu. Hráči predvádzali výborné obranné zákroky a kvalitné, efektné a divácky atraktívne zachytenia prihrávok. O osude zápasu rozhodla výborná obrana hráčov Invincibles, ktorí po zastavení útoku Nitry takmer ihneď skórovali a tento náskok si udržali až do konca stretnutia. Zaslúžene tak na najvyššom stupienku vystriedali práve hráčov Nitra Knights.

Invincibles
Finále – Istropolis Invincibles vs Nitra Knights / Foto: Marek Karais

Viac o podujatí a jeho priebehu prezradil Peter Német, organizátor:

3. ročník BEACH FLAG-u bol neskutočný. Sám som prekvapený, koľko divákov prišlo. Počas celého turnaja tu bola výborná atmosféra a boli cítiť, že byť tu je pre hráčov veľkým potešením a zároveň aj výzvou. Všetci vieme, že je veľmi fyzicky náročné šprintovať v hlbokom piesku, no všetci sa na to každý rok veľmi tešíme. Podujatie už má v našej krajine dobré meno a som rád, že sme zaznamenali presah aj do zahraničia. Ďakujem hráčom Railjets, že prišli a dúfam, že tak ako sľúbili, budúci rok prinesú aj ďalšie zahraničné tímy a opäť posunie úroveň turnaja ďalej.

Chcem poďakovať moderátorom za udržiavanie atmosféry, odborné výklady pravidiel a komentovanie situácii na ihrisku. Nezainteresovaným divákom to veľmi pomáhalo v pochopení hry. Chcem poďakovať aj naším partnerom, bez ktorých by sme nemohli šíriť meno podujatia a dvíhať jeho úroveň. Sú nimi Bratislavský samosprávny kraj a Mestská časť Bratislava – Petržalka. Ich pomoc a partnerstvo pri organizácii je pre nás nesmierne dôležité. Ďakujem aj všetkým hráčom, hráčkam, rozhodcom a každému, kto prispel k organizácii.

Autor: SAAF, Foto: Marek Karais