Je tu dovolenková sezóna a letenky s ubytovaním sme vyriešili. Teraz sa musíme sústrediť na dôležitú otázku: čo si mám zbaliť? Nesmieme zabúdať, že aj keď sa oblečieme na pohodlne, colníci sú stále na pozore. Tu je päť ,,zakázaných“ vecí pre vybavenie na letisko:

Oversized móda

oversized oblecenie
Oversized oblečenie/ Zdroj: freepik.com

Maxi šaty a sukne, voľné bundy, nohavice a mikiny sú pohodlné najmä na dlhé lety. Môžu však viesť k dlhším kontrolám bezpečnosti, pretože uľahčujú skrytie vecí. Veľké svetre si často musíš vyzliecť skôr, ako prejdeš cez skener. Môže ťa to obrať o drahocenný čas.

TIP: Buď si svoj veľký sveter uložíš do príručnej batožiny a vezmeš do lietadla alebo si obleč sveter, top a nohavice s elastickým pásom alebo strečovým materiálom, ktoré sú pohodlné, ale relatívne priliehavé.

Topánky s kovovými detailmi, hrubou podrážkou a šnúrkami

Na väčšine letísk sú prísne bezpečnostné opatrenia týkajúce sa topánok. Najmä tých s hrubými podrážkami, ktoré by teoreticky mohli skrývať predmety. Kovové detaily, ako sú cvoky alebo spony, tiež často spúšťajú alarm.

TIP: Jednoduché mokasíny, balerínky, espadrilky alebo slip-on tenisky bez šnúrok sa oveľa rýchlejšie obúvajú a vyzúvajú. Nemusíte si ich ani vyzúvať, stačí, ak po prejdení detektorom skontrolujete podrážky.

Príliš veľa vlasových doplnkov

sponky
Zdroj: freepik.com

Štýl s množstvom klipov alebo barrette môže pokaziť detektory (taktiež príliš veľa šperkov) pri bezpečnostnej kontrole a možno budeš musieť stráviť veľa času ich odstraňovaním.

TIP: Vlasy nechaj rozpustené alebo zopnuté do copu.

Oblečenie s množstvom vreciek alebo detailov

S množstvom vreciek na drobnosti sú cargo nohavice praktické na cestovanie, ale menej vhodné na lietanie. Zipsy a kovové detaily môžu spustiť alarm a často sa zabudnú vybrať všetky predmety (napríklad zapaľovače) z vreciek.

TIP: Daj si tepláky, ktoré sú pohodlné na cestu.

Veľa parfumu

Je pravda, že tento tip ti neušetrí čas, ale môže ťa ušetriť od bolesti hlavy. Keď sa tvoria dlhé rady na bezpečnostnej kontrole, vzduch môže byť vydýchaný. Ak sa zmieša niekoľko rôznych vôní, môžeš sa začať cítiť zle.

TIP: Zabaľ si malú vzorku svojej vône a po pristátí sa nastriekaj.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: glamourmagazine.co.uk, FOTO: freepik.com