Komáre prenášajú maláriu, ktorá každoročne zabíja státisíce ľudí. Teraz sa niektorí vedci pokúšajú pomocou genetického inžinierstva urobiť z hmyzu spojencov v boji proti tejto chorobe.

Tento prístup je úplne iný, ako tradičné spôsoby kontroly malárie. Po celé roky sa úradníci verejného zdravotníctva pokúšali obmedziť túto chorobu kontrolou populácie komárov. ,,Tento prístup je dočasný.“ Hovorí Anthony James, profesor molekulárnej biológie a genetiky na Kalifornskej univerzite v Irvine. Komáre sú extrémne húževnatý malý hmyz a ich populácia sa môže rýchlo vrátiť späť.

komáre
Zdroj: freepik.com

Ako to chce spraviť?

„Pokúsiť sa ich zbaviť je nemožné,“ hovorí. Aby sme pochopili, ako to funguje, musíme pochopiť ako funguje cyklus malárie. Patogén malárie je parazit, ktorý rastie vo vnútri ľudského tela. Prenáša sa cez komáre, ktoré poletujú z človeka na človeka a sajú krv.

„Ak dokážeme urobiť komáre nehostinné pre patogény, môžeme eliminovať hrozbu nákazy,“ hovorí. Parazit malárie nespôsobuje komáre choré, takže imunitný systém komárov s ním nebojuje. Na obídenie problému tím použil techniku ​​úpravy génov nazývanú CRISPR. Začali s génmi z myší, ktorých imunitný systém bojuje proti ľudskej malárii.

Komáre upravené génmi produkovali protilátky proti malárii. Znižujú počet parazitov v komároch, najmä v slinnej žľaze, kde by boli predtým, ak by boli prenesené na ľudského hostiteľa.

Táto technika tiež umožňuje výskumníkom rýchlo šíriť gény. To znamená, že namiesto toho, aby museli vypúšťať roje komárov s upravenými génmi, mohli by vypustiť menší počet. Upravené komáre sa spária, odovzdajú svoj genetický kód a tento kód sa rýchlo rozšíri vo voľnej populácii.

Má to aj negatívne následky?

„Prečo zbytočne riskovať a vypúšťať zmanipulovaný druh, ktorý sa po vypustení do voľnej prírody nedá stiahnuť späť?“ pýta sa Dana Perls programová manažérka v neziskovej organizácii Friends of the Earth.

James verí, že riziká by boli veľmi nízke. Komáre sú už súčasťou ekosystému a zmeny génov neovplyvnia nič iné ako ich reakciu na maláriu. „Toto je potenciálne oveľa udržateľnejšia technológia,“ hovorí.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: npr.org, FOTO: freepik.com