Amerika pošle športovcov, ale nie vládnych predstaviteľov, na olympijské hry v Pekingu. Tento diplomatický bojkot je fackou pre Čínu za porušovanie ľudských práv v Sin-ťiangu.

Spojené štáty nepošlú vládnych predstaviteľov na zimné olympijské hry v roku 2022 v Pekingu. Pre Čínu je to facka za porušovanie ľudských práv.

hry v pekingu

Diplomatický bojkot umožňuje americkým športovcom súťažiť, ale považuje sa to za urážku a jedno z najverejnejších odsúdení Pekingu prezidentom Bidenom. Čína uviedla, že odpovie „rozhodnými protiopatreniami“.

Od členov Kongresu v oboch stranách už mesiace rastie tlak, aby Čína zodpovedala za zneužívanie ujgurských moslimov v regióne Sin-ťiang a tvrdé zásahy proti prodemokratickým protestom v Hongkongu. Tieto hovory sa zintenzívnili po zmiznutí tenisovej hviezdy Peng Shuai z verejného života po tom, čo obvinila vedúceho predstaviteľa komunistickej strany zo sexuálneho napadnutia.

Jen Psaki, tlačová tajomníčka Bieleho domu, uviedla, že predstavitelia administratívy nepovažujú za vhodné vyslať delegáciu amerických predstaviteľov na hry vo februári po „genocíde a zločinoch proti ľudskosti“ v Sin-ťiangu.

„Nebudeme prispievať k fanfárám hier,“ povedala pani Psaki.

Biden poukázal na možnosť nevyslať americkú delegáciu po tom, čo sa minulý mesiac virtuálne stretol s čínskym vodcom Si Ťin-pchingom.

Tento rozhovor mal ochladiť horúce napätie medzi dvoma najväčšími svetovými mocnosťami. Ale páni Biden a Xi sa objavili po tri a pol hodinách rozhovorov s o niečo viac než prísľubmi na zlepšenie spolupráce, a to aj napriek sérii vzájomných nezhôd.

bojkot pekingu

Peking využil olympijské hry v minulosti na to, aby sa presadil na svetovej scéne. A to aj v roku 2008, keď otvárací ceremoniál poslúžil ako spôsob, ako krajina predviesť svoje ekonomické oživenie. Medzinárodná pozornosť však neprispela k zlepšeniu ľudských práv v Číne.
René Provost, profesor medzinárodného práva na McGill University, povedal, že diplomatické bojkoty môžu pomôcť „vložiť ľudské práva do rozhovoru“.

Olympijské hry sú pre Čínu spôsobom, ako ukázať, že je „silná a ústredná na globálnej scéne,“ dodal pán Provost. „Takže začleniť ľudské práva do tohto obrazu je v rozpore s čínskym posolstvom.“

bojkot pekingu

Oznámenie bojkotu USA prichádza pred virtuálnym globálnym demokratickým summitom prezidenta Bidena koncom tohto týždňa, v snahe zaujať verejné stanovisko proti autoritárstvu a korupcii. Čína nebola medzi viac ako 100 krajinami pozvanými na summit.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: voanews, thecut, anadoluagency, insidethegames