Sviňucha kalifornská je zviera, ktoré možno čoskoro vyhynie, ak sa nič nespraví. Zostáva ich asi 10, ale vedci tvrdia, že pre nepolapiteľné sviňuchy stále existuje nádej. Ich osud do značnej miery závisí od mexickej vlády.

Vedci na jeseň tohto roku naplánovali expedíciu do Mexika, aby spočítali jedno z najohrozenejších zvierat na svete. To zviera je plachá sviňucha zvanú vaquita. Obávali sa možnosti, že už žiadne nenájdu. Podľa posledného prieskumu v roku 2019 ich zostalo len asi 10.

ohrozené zviera, vaquita

V tom istom čase sa rybári v tejto oblasti pripravovali vyraziť s nelegálnymi sieťami, ktoré podľa vedcov privádzajú sviňuchy k vyhynutiu: steny z pletiva, ktoré visia vzpriamene pod hladinou, až 6 metrov hlboké.

Nazývajú sa žiabrovky a zachytávajú krevety a ryby. Avšak v sieti sa zachytí i sviňucha kalifornská a cicavce. Výskumníci tvrdia, že siete sú jedinou známou príčinou katastrofálneho úbytku tohto druhu, ale ukázalo sa, že je ťažké sa ich zbaviť.

zviera v sieti

„Vláda nám stále nedala riešenie ani účinný spôsob, ako podporiť naše rodiny bez toho, aby sme ilegálne lovili ryby,“ povedal Ramón Franco Díaz, prezident federácie rybárskych družstiev v San Felipe, meste vedľa biotopu sviňuchy. „Deti potrebujú jedlo a oblečenie.“
Prvé výsledky tohtoročného prieskumu, ktorý bol dokončený začiatkom novembra, ukazujú, že zvieratá stále existujú, ale sú na ostrí noža. Odborníci na morské cicavce tvrdia, že zotavenie je možné, ale iba vtedy, ak je ich biotop bez žiabrových sietí.

So súhlasom mexických úradov Whale Museum a Sea Shepherd Conservation Society hliadkovali v zálive, aby odstránili bezobslužné žiabrové siete. To rozzúrilo rybárov, ktorí si na nákup náradia často brali pôžičky.

Rodrigo López Olivo, ktorý používa žiabrové siete na lov kreviet a iných legálnych druhov, si spomenul, že počas 20 rokov strávených v zálive videl sviňuchy niekoľko krát. Povedal, že sú krásne. Nevidí však pre nich budúcnosť.

„Necháš zomrieť mesto, aby si zachránil šesť zvierat?“ spýtal sa pán López.

Pitvy ukázali, že zvieratá nájdené mŕtve v zálive majú tendenciu byť tučné a zdravé, s výnimkou peny v pľúcach, ktorá odhaľuje príčinu ich smrti: utopenie.

Niektorí v komunite sa odmietajú vzdať druhu, ktorý považujú za súčasť svojho národného dedičstva. Ismael Angulo, ktorý vyrastal v rybárskej rodine, si spomína na deň v roku 2004, keď jeho otec Leonardo, priniesol domov sviňuchu, o ktorej povedal, že ju našiel plávať mŕtvu vo vode.

„Bolo to skoro ako nájsť morskú pannu,“ povedal pán Angulo. Jeho strýkovia a bratranci sa prišli pozrieť na stvorenie a odfotili sa. O niekoľko rokov neskôr, keď videl na sociálnych sieťach diskusiu o tom, či vôbec existujú, zverejnil fotografiu.

„Ako syn rybára chcem riešenie pre rybárov aj pre druhy,“ povedal pán Angulo.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: nytimes, marca, medium, unep, maritimeherald