Ian Brackenburry Channell, známy aj ako čarodejník z Nového Zélandu, dostane svoju poslednú výplatu tento december
Ian Brackenburry Channel sa narodil v roku 1932 a po dvoch desaťročiach už čoskoro ukončí svoju prácu ako čarodejník. Ročne zarába $10,000. Pôvodne pracoval 16 rokov pro bono, neskôr sa stal jediným čarodejníkom, ktorý sa objavil na vládnej výplatnej listine.
Čarodejník je známy jeho dažďovým tancom, neustálym filozofovaním a najmä ako turistická atrakcia, najmä však po úspechu Tolkienovho Pána Prsteňov.
Narodený a vzdelaný v Londýne, rozhodol sa presťahovať na Nový Zéland. V roku 1972 sa rozhodol žiť v meste Christchurch, kde bola jeho žiadosť stať sa čarodejníkom mesta najskôr zamietnutá. Dokázal však, že je v meste obľúbený, a tiež tŕňom v oku miestnym úradom. Tak sa predsa len stal čarodejníkom a taktiež už desaťročia trvajúcim pouličným umelcom.
Často sa dal stretnúť na Katedrálnom námestí, držiaci drevenú palicu a nosiaci presne taký špicatý klobúk, aký by ste od neho očakávali.
Pre denník The New York Time v 1988 roku povedal: „Najhoršie veci na svete sú hlúposť, strach, nenávisť a ked sú ľudia seriózni.“
Počas svojej kariéry ako čarodejník kúzlil na pomoc rugbyovým tímom. V roku 1988 v meste Waimate predviedol dažďový tanec. Do 30 minút na tom mieste pršalo.
V roku 1990 ho premiér Mike Moore vymenoval za Čarodejníka Nového Zélandu a v roku 2009 získal medajlu kráľovnej Alžbety II.
Napriek tomuto všetkému mu v posledných rokoch robí problémy jeho ostrý jazyk, najmä jeho komentáre o ženách. „Milujem ženy, stále im odpúšťam, ešte som žiadnu neudrel.“
„Nikdy nebi ženu, ľahko sa jej robia modriny. Tiež to hneď povie susedom a priateľom,“ povedal a dodal: „a potom máte veľké problémy.“
V auguste zverejnil na Facebooku obrázok, ktorý propaguje kampaň „Zachráňme mužov,“ a pozýva ľudí, aby pomohli „chrániť najnovší ohrozený druh“.
Predstavitelia Christchurchu zatiaľ neuviedli, či tieto komentáre ovplyvnili rozhodnutie o ukončení jeho zmluvy.
Mohlo by Vás zaujímať:
Zdroje: nytimes.com | Foto: CNN, CTVnews, TheGuardian