Ukrajina je krajina s najnižšou mierou očkovanosti v celej Európe. Toto je jej boj s koronavírusom i s podvodmi s certifikátmi.

Ministerstvo zdravotníctva Ukrajiny v utorok informovalo, že v krajine za 24 hodín zomrelo presne 538 ľudí. Bolo to v dôsledku ochorenia na Covid-19. Išlo o najvyšší denný počet obetí od začiatku pandémie začiatkom roku 2020.

ukrajina

Pracovníci zdravotníctva v krajine zápasia s dvoma vzájomne prepojenými problémami, ktoré ich znepokojujú: rozširuje sa skepticizmus voči očkovaniu a ľudia nezákonne predávajú falošné certifikáty, ktoré potom používajú na obídenie opatrení vlády. Napriek tomu, že sú tieto opatrenia zamerané na spomalenie šírenia vírusu, ľudia využívajú falošné certifikáty, aby sa im vyhli. Ide o potvrdenia o očkovaní, negatívne testy a povolenia na cestovanie.

certifikát

Problém podvodov je v Ukrajine natoľko významný, že o ňom prezident Volodymyr Zelenskyj diskutoval na stretnutí s ministrami vlády. Šírenie falošných očkovacích preukazov a negatívnych testov v krajine, ktorá roky bojuje s korupciou v mnohých oblastiach verejného života, môže ohroziť boj Ukrajiny s týmto vírusom.

Námestníčka ministra zdravotníctva Maria Karchevychová vo vyhlásení zo začiatku tohto mesiaca uviedla, že policajní predstavitelia podozrievajú najmenej 15 ukrajinských nemocníc z vystavovania falošných osvedčení. Inými slovami, lekári berú peniaze za falzifikáty.

Ukrajinské spravodajské kanály priniesli množstvo správ o ľuďoch, ktorí nielenže získali falošné osvedčenia, ale ich aj registrovali vo vládnej databáze. To znamená, že tak vytvorili infláciu oficiálnych vakcinačných čísel.

ukrajinská nemocnica

Nie je jasné, koľko falzifikátov tohto druhu zaregistrovali. Ak ich však prirátame, nič sa nezmení. Napriek tomu má Ukrajina stále najnižšiu zaočkovanosť v Európe. Zaočkovaných je len 15% jej populácie.

Systém zdravotnej starostlivosti v krajine je pod značným stresom. To znamená, že nemocnice sú v súčasnej dobe naplnené na 65% a nevedia si pomôcť.

Na záver starosta Odesy, tretieho najväčšieho mesta Ukrajiny, uviedol, že tamojšie nemocnice zháňajú lekárov, ktorí im veľmi chýbajú. Nemá kto operovať ani sa starať o veľké množstvo pacientov. Navyše sa počet chorých každý deň zvyšuje.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: International Alert, Ukrinform, ABC News