Približne 250 hasičov bojovalo v stredu s lesným požiarom, ktorý sa „nekontrolovateľne“ šíri na španielskom ostrove Tenerife. V jeho dôsledku úrady evakuovali už päť obcí a zatvorili niekoľko ciest.

„Požiar sa vymkol spod kontroly. Jeho vývoj nie je zrovna najlepší… Bol to ťažký deň,“ uviedol v stredu večer líder regionálnej vlády Kanárskych ostrovov Fernando Clavijo. Dodal, že cieľom hasičov je v súčasnosti zabrániť šíreniu požiaru.

Za uplynulých 24 hodín sa totiž oheň rozšíril na plochu 1800 hektárov, uvádza agentúra Reuters. Požiar vypukol v utorok. V súčasnosti sa šíri lesom v roklinách na oboch stranách sopky Pico de Teide, ktorá je najvyšším vrchom Španielska.

Do hasenia požiaru v ťažko dostupnej oblasti bolo v stredu zapojených 250 hasičov a 13 lietadiel. Z ktorých tri dorazili na Tenerife z pevninského Španielska, povedal Clavijo.

V dôsledku hustého dymu úrady v stredu ráno preventívne evakuovali obce Arrate, Chivisaya, Media Montaňa, Ajafona a Las Lagunetas. Miestne úrady tiež uzavreli cesty vedúce do hôr na severovýchode ostrova.

Lesný požiar na Tenerife vypukol po tom, čo Kanárske ostrovy zasiahla vlna horúčav. V dôsledku ktorej sú mnohé oblasti ostrova veľmi suché, čo zvyšuje riziko vzniku požiarov. Podľa vedcov je pritom výskyt takýchto vĺn horúčav v dôsledku klimatických zmien pravdepodobnejší. Vzhľadom na nárast teplôt vo svete sa očakáva, že vlny horúčav sa budú vyskytovať častejšie. Budú intenzívnejšie a ich dopad bude ďalekosiahlejší.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: youtube.com