Jediná vec, ktorá je desivejšia ako horor, je hrôza zo skutočného života, ktorá film inšpirovala.

Aj keď sa hororové filmy často zdajú byť príliš desivé na to, aby boli skutočné, opak býva pravdou. Filmy ako „The Exorcist“ či „Annabelle“ a dokonca aj horor „A Nightmare on Elm Street“ sa všetky natočili podľa skutočných udalostí. A nie sú jediné!

V niektorých prípadoch sú udalosti hororov ozaj inšpirované skutočným životom. Napriek tomu, že vieme, že Hollywood má tendenciu preháňať, pokiaľ ide o ich kinematografiu, filmy uvedené na tomto zozname sa v skutočnosti ozaj stali.

Horory 20. storočia

Prvým hororom na tomto zozname je The Exorcist (Vyháňač diabla). Tento film vyšiel v roku 1973, v tomto období bol považovaný za najväčší horor svojej doby. Čo ale veľa ľudí nevie je, že film natočili v duchu románu Petra Blattyho, ktorý napísal podľa skutočnej udalosti. Ako sa píše v denníku The Denver Post, mesiac dlhý exorcizmus vykonávaný jezuitským kňazom sa začal v deň, čo 14-ročného chlapca posadol démon.

horor the exorcist

The Texas Chainsaw Massacre (Texaský masaker motorovou pílou) natočili v roku 1974. Spolu s remakom z roku 2003 sú oba horory čiastočne inšpirované príbehom skutočného vraha Eda Geina. Ten naozaj nosil ľudskú tvár ako masku, nie však kvôli kožnému ochoreniu. Jeho najväčšou túžbou bolo byť ženou a takto si ju napĺňal.

A Nightmare on Elm Street, inak známy ako Nočná mora z Elm Street, bol film z roku 1984. Napriek tomu, že démoni zabíjajúci ľudí v spánku neboli preukázaní, tento horor podňalo niečo skutočne desivé. Režisér Wes Craven sa inšpiroval článkom z LA Times o rodine, ktorá prežila Kambodžské vražedné polia. Potom, čo rodina utiekla do Ameriky, ich najmladší syn mal opakujúce sa nočné mory. Snívalo sa mu, že ho niekto prenasleduje. Z toho dôvodu sa rozhodol niekoľko dní nespať. Keď konečne zaspal, celú noc kričal, ale keď mu prišla na pomoc rodina, bol mŕtvy. Tento príbeh teda inšpiroval horor Nočná mora z Elm Street.

Horor A Nightmare on Elm Street

Americký horor Child’s play (Detská hra) je film, ktorý glorifikoval koncept vražedných bábik. Kým Chucky, bábika z tohto filmu, nie je reálna, inšpirovala ju bábika menom Robert the Doll, ktorá ozaj existuje. Hovorí sa, že bábiku dostal malý chlapec od ženy, ktorá slúžila jeho rodine. Údajne praktizovala voodoo a toto bol spôsob, ktorým sa chcela rodine vypomstiť za to, ako zle sa k nej správali.

Horory 21. storočia

The Conjuring (V zajatí démonov) je známa séria filmov, napriek tomu je prekvapujúce vedieť, že tieto horory natočili podľa skutočných udalostí. Zvláštne úkazy sa v dome Perronovcov začali diať v momente, čo sa tam rodina nasťahovala. O tragickom príbehu tohto domu nemali ani poňatia. Realitný agent zrejme o jeho histórii vedel, no okrem návrhu, aby v noci nechávali zasvietené, im nič iné nepovedal. To nezabránilo tomu, aby sa v dome nediali zvláštnosti ako búchanie dverí, praskanie stien a nočný cudzí šepot. Samotná rodina dohliadala na natáčania filmu.

horor The Conjuring

Skutočný príbeh Annabelle sa začína v roku 1970, keď 28-ročná zdravotná sestra dostane od matky ako darček k narodeninám bábiku. Položí ju na posteľ a časom si začne všímať, že bábika mení polohy. Neskôr sa začne objavovať v iných miestnostiach, ako pôvodne bola, v jednom momente sa jej zdá, že bábika krváca. Prípad zaujme Warrenovcov, amerických paranormálnych vyšetrovateľov. Rozhodnú sa ženu kontaktovať a dôjdu k záveru, že bábika je manipulovaná niečím neľudským, čo chce z bábiky prejsť do tela človeka.

filmová bábika Annabelle a tá skutočná

The Watcher rozpráva príbeh nedávnych udalostí, ktoré sa točia okolo istého mladého páru. Rozhodnú sa totiž presťahovať do domu v New Jersey. Okamžite to ale oľutujú, keď im do schránky začnú prichádzať zvláštne listy. Spočiatku je to len znepokojujúce. Neskôr sa v listoch objavia detaily o ich životoch do takej miery, že nie je možné, aby to obyčajný cudzinec vedel. V priebehu rokov existovali teórie o tom, kto tieto listy posielal, vinník sa však nikdy nenašiel.

horor the watcher

Kanibal Dahmer je horor z roku 2002. Film sleduje život jedného z najviac znepokojujúcich amerických občanov, Jeffreyho Dahmera. Opisuje sa v ňom prenasledovanie muža menom Rodney, ktorý je známy ako jedna z Dahmerových posledných obetí. Dahmer v skutočnosti zabil až 17 mladých chlapcov a mužov extrémne bolestivými spôsobmi.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: screenrant.com, chasingthefrog.com, screengeek.net, youtube.com, nhregister.com | Foto: IMDB, twitter, time magazine