V zime zmenili pôsobisko a ich futbalové kroky nabrali kurz Rusko. Slovenskí reprezentanti – útočník Michal Ďuriš aj stopér Norbert Gyömbér – si zatiaľ nové prostredie v krajine organizátora budúcoročných MS veľmi pochvaľujú, teraz ale musia preladiť na kvalifikačnú nôtu. Zverenci trénera Jána Kozáka totiž čochvíľa absolvujú duel F-skupiny kvalifikácie MS 2018 s Maltou (v nedeľu 26. marca o 20.45 SELČ v Ta’Qali).
Dvadsaťosemročný Ďuriš prestúpil z Viktorie Plzeň do FK Orenburg a jedna z mála vecí, čo mu tam vadí, je tuhá ruská zima. „Vraveli, že už prichádza jar, ale to sa mi veľmi nezdá. Ale som tam kvôli futbalu,“ zažartoval najprv na pondelňajšom zraze v Senci v rozhovore s novinármi. Kým v špičkovom českom klube získal trikrát majstrovský titul a hral v prestížnych dueloch Ligy majstrov či Európskej ligy UEFA, teraz bojuje o záchranu. Orenburg je v tabuľke ruskej ligy 13. a tuho sa snaží o záchranu v elite. „Je to zmena, ruská liga bola ale pre mňa výzva. Som rád, že to tak dopadlo. Teraz máme trochu ťažký žreb, ale ideme stále s cieľom zachrániť ligu. Taký je futbalový život. Ešte nikdy v živote som nehral o záchranu, tak si to skúsim teraz. Pevne verím, že to celé dobre skončí. Som pozitívne prekvapený ako to tam celé funguje,“ povedal autor štyroch reprezentačných gólov.
Tie by osemfinalista minuloročného EURO vo Francúzsku potreboval už najbližšie v Ta’Qali. Slováci v tabuľke okupujú 3. miesto za lídrom Anglickom a druhým Slovinskom, postupová matematika tak velí na Malte vyhrať. „Favorit sme my, to si nebudeme klamať. Ale v dnešnej dobe už môže každý prekvapiť každého. Veľmi sa futbal vyrovnáva. Za ten týždeň, čo tu budeme sa musíme zodpovedne pripraviť. Verím, že to v nedeľu zvládneme.“
Dvadsaťštyriročný Gyömbér, ktorý vymenil takmer stratený boj o záchranu v talianskej Serii A za boj o pohárovú Európu v Tereku Groznyj má na druhej strane za úlohu gólom najmä zabraňovať. Delfino Pescara, v ktorom hosťoval stále kmeňový hráč AS Rím, je v tabuľke posledné a na záchranu stráca desať bodov. Groznyj je v tabuľke na 8. pozícii, na EL stráca štyri body. „V živote musíte robiť nejaké rozhodnutia a kroky, ja som sa rozhodol pre tento. Prijali ma úplne bez problémov. Som tam nejaký ten mesiac a je to v pohode. Som v základnej zostave a tie tri zápasy, čo som tam, sme odohrali celkom dobre. Ja som zatiaľ veľmi spokojný,“ povedal bývalý obranca Banskej Bystrice či Catanie Calcio, ktorý v novom pôsobisku musel absolvovať zaujímavý „iniciačný rituál“. „Každý nový hráč, ktorý tam príde buď musí tancovať alebo si vybrať nejakú pesničku z jeho domácej krajiny. Aj keď som prišiel do reprezentácie, tuším s Janom Gregušom sme spievali túto pesničku od Elánu. Tak som to zopakoval,“ vysvetlil.
Slováci v septembri 2014 v príprave v Žiline Maltu zdolali tesne 1:0, Gyömbér odohral celý zápas. Teraz ale pôjde o silnejšiu kávu: „Očakávam ťažký kvalifikačný zápas. Určite to bude iné ako ten prípravný súboj, čo sme proti nim odohrali v Žiline pred dva a pol rokom. Budú určite oveľa viac húževnatejší, bude to nervóznejšie. Ale ak budeme hrať svoju hru, tak uspejeme. Mohla by na nich platiť kombinačná hra a najmä musíme streliť góly.“

Zdroj : TASR