Sympatická, pôvabná, šikovná. A ešte omnoho viac. Presne toto vystihuje stále úspešnejšiu a kreatívnejšiu Eriku Jarkovskú. O tom, ako začínala, ako sa k písaniu dostala, o prvom diele ale aj svojich snoch nám povedala sama v krátkom rozhovore!?

Kedy a ako si zistila, že máš rada písanie a začala si sa tomu venovať? Ako si sa k tomu vlastne dostala?

Keď som mala asi 16 rokov, našla som na povale rodičovského domu starý zošit. Po zbežnom prelistovaní som zistila, že je v ňom perom písaný príbeh z Divokého západu. Zaujal ma, najmä však tým, že jeho autorom bola spolužiačka mojej staršej sestry, čo ma skutočne prekvapilo. Vtedy sa zrodil môj “spisovateľský škriatok”, ktorý ma pokúšal tiež písanie vyskúšať.

A kedy si sa odhodlala pre prvé riadky? Bolo to náročné? Prezraď, aké to bolo náročné, čo všetko si musela preskákať?

Odhodlala som sa na to ako 18-ročná, to už som mala v hlave z veľkej miery premyslený svoj príbeh. Tak v lete 1983 vznikla prvá podoba (asi 25 strán) mojich Bojovníkov dúhy (vtedy však ešte nemali meno). A potom s obrovskými prestávkami nastalo obdobie ich “dokončovania”,  pretože prišli maturity, práca, rodina, deti, kariéra a mnoho iných životných situácií. Bojovníci dúhy sa do prvej oficiálnej podoby dostali v r. 2009. Potom som ich zavesila na portál Mám talent (projekt Ikaru), kde sa im dostalo prvej odozvy od čitateľov aj hodnotenia od režisérky Mariany Čengel-Solčanskej. Nikdy však nemali mať pokračovanie, ba ani ja som sa nezaoberala myšlienkou ešte niečo napísať. Ale podnety a ohlasy na Bojovníkov ma vyburcovali natoľko, že na jar 2011 som sa pustila do ich prepracovania. Potom už moje písanie nabralo neuveriteľné obrátky a doteraz píšem jeden príbeh za druhým 🙂

O čom píšeš? Čo je takou ústrednou témou tvojich príbehov?

Venujem sa historicko-dobrodružno-romantickým, ale aj spoločenským príbehom z 19. a 20. storočia z prostredia Severnej Ameriky. Zväčša sa v nich opieram o skutočné historické udalosti, po ktorých pátram na internete, a vykresľujem a dotváram životy skutočných postáv.
Som známa svojím obdivom k Indiánom – k ich kultúre, spätosti s prírodou a úcte k Zemi. Tieto posolstvá sa snažím odovzdať aj čitateľom, hoci prioritne Indiáni nie sú hlavnými hrdinami mojich príbehov. Je nimi láska, hľadanie ľudského šťastia a naplnenia zmyslu života, ako aj porozumenia medzi kultúrami.

Erika, my už vieme, že ty vlastníš aj vlastné vydavateľstvo. Povedz nám o ňom niečo viac.

Vzniklo v auguste 2016. Jeho majiteľkou som ja. Súčasťou loga vydavateľstva je lapač snov. Na rozdiel od toho indiánskeho, ktorý lapal tzv. nočné mory, ten vydavateľský sa snaží polapiť a zrealizovať sny tých autorov, ktorí milujú písanie a veľmi túžia držať v rukách vlastnú knihu, ibaže doteraz nenašli vydavateľa, ktorý by ich tvorbu priviedol k čitateľom.
ENRIBOOK je neštandardné vydavateľstvo, a síce v tom, že vydáva knihy na vlastné náklady autorov, zabezpečuje distribúciu a marketing kníh, pretože v ostatnej činnosti funguje ako štandardné vydavateľstvá. Všetky informácie o jeho službách, cenových ponukách, o autoroch a knižných novinkách nájdete na www.enribook.sk

Koľko kníh už prešlo cez pomyselné dvere vydavateľstva? A vymenovať zopár autorov, ktorí pôsobia pod tvojou strechou? 

V mojom vydavateľstve už vyšli tieto knihy: Erika Jarkovská: Posledný potomok, Zuzana Šedá: Farby ženy, Viktor Špakovský: Fabrika na výrobu duší, Jozef Kolibecký: Dotyky lásky, Vlado Bis: Biele srdce, Alica Rynke: Africká ruža, publikácia: Horná Štubňa-Oberstuben, nemecká dedina v Hauerlande a E. Jarkovská: Sny vo vetre.

Už máš na konte 5 kníh. Povedz ktoré to sú a kam by si to chcela dotiahnuť či už s počtom kníh, alebo v úspešnosti? Máš nejakú métu?

Moje knihy: Mŕtvi nemôžu milovať (Bestseler 2015), Osamelé vtáča (Koruna 2015), Spútaná divočinou (Artis Omnis 2016), Posledný potomok (Enribook 2017), Sny vo vetre (Enribook 2018).

Kam to chcem dotiahnuť v počte kníh? To som nikdy nerátala, ani mi nejde o nejaký počet. Píšem, pretože stále nachádzam zaujímavé námety pre písanie a vydávam knihy, aby sa tie mnou prerozprávané príbehy dostali k čitateľom. To je moja méta. Nijaké špeciálne želania nemám 😀 Čo sa týka vydavateľstva, iba chcem iným autorom, rovnako postihnutým písaním, pomôcť k splneniu sna o vydaní vlastnej knihy. Dúfam, že sa mi podarí splniť veľa takých snov.

 


Nás však veľmi teší fakt, že Erika nás neprestáva zasypávať kvalitnou tvorbou. V novom roku 2018 nás, a aj svojich fanúšikov potešila knižnou novinkou Sny vo vetre. O čom kniha je a v akom prostredí sa tentokrát odohráva?

Historicko-romantický príbeh Sny vo vetre je strhujúcim rozprávaním o osudovej láske a jej protivenstvách.
V roku 1804 prezident USA Jefferson zostaví expedíciu a poverí ju úlohou nájsť schodnú obchodnú cestu zo St. Louisu k pobrežiu Pacifiku. Jedným z veliteľov expedície je William Clark. Sprievodkyňou sa im stane domorodá žena Sakagawea, do ktorej sa William zamiluje. Ibaže Sakagawea je už ženou francúzskeho obchodníka a má s ním syna Jean-Baptista. Jeana v dospelosti osud spojí s nemeckým vojvodom a na istý čas sa stane jeho spoločníkom. Aj pre Jeana pripravil život osudovú lásku – krásnu Anastáziu, dcéru veliteľa zámockého pluku. Ako sa však zdá, William ani Jean nemajú príležitosť prežiť život po boku milovanej ženy. Ale je osud skutočne taký tvrdý a sú ich sny naozaj iba poletujúce vo vetre?

Pútavý príbeh sa odohráva v americkej Louisiane, vo Wyomingu aj v nemeckom kráľovstve Württemberg v rokoch 1804 – 1883. Kniha rozohráva pred čitateľom osudy hlavných hrdinov, ktorými sú skutočné dejinné postavy. Cieľom autorky však nebolo odhaľovať dejepisnú pravdu; chcela iba poukázať na to, že história mohla pokojne plynúť aj tak, ako si to dovolila napísať.

Samozrejme, nesmieme zabudnúť pripomenúť, že novinka bude uvedená do života v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene a to 14. marca 2018. Každý, kto má záujem dozvedieť sa viac o knihe, stretnúť sa s autorkou, či si nechať knihu podpísať, tak môže urobiť od 17-tej hodiny práve v budove KKĽŠ. Kto by mal záujem o kúpu knihy cez internet, môže tak urobiť na stránkach MARTINUS.

Zdroj: Erika Jarkovská, facebook.com