David Weightman je nadaný človek a svadobný fotograf. Venuje sa tomu už viac ako 10 rokov a jedného času mu skrsla v hlave geniálna myšlienka.

Davida vždy fascinoval a zaujímal sa o príbeh, ako sa vlastne šťastný pár dostal k svojmu veľkému dňu. Trochu ho však hnevalo, že tieto príbehy sú viac menej skryté pred verejnosťou a ostávajú utajené veľmi často v kruhu rodiny. Začal sa preto spätne vracať k svojím fotografickým začiatkom a rozhodol sa, že by mal odhaliť niektoré nevyslovené príbehy manželov. Rozhodol sa vytvoriť sériu obrázkov a priblížiť príbehy, ktoré by novomanželom trochu priblížili inštitúciu manželstva.

Počas minulého roka sa teda na svadbách, ktoré fotil, opýtal novomanželov, aby identifikovali ten najstarší pár. Vo väčšine príbehov to boli starí rodičia. Potom ich požiadal, či ich môže osobitne vyfotiť a položil im otázku, čo je podľa nich tajomstvom dlhého a šťastného manželstva. Niečo na tom ale nesedí? David veľmi dobre vedel, prečo šťastné páry fotografuje osobitne, nie ako dvojicu. Na dokončenie svojho projektu chcel získať kontrolu nad kompozíciou. Po spracovaní fotografií totiž dvojicu spojil vo Fotoshope a na finalizáciu použil dokončenie pomocou dreva, atramentu a dreveného uhlia. Výsledkom toho je vzhľad nedokončenej maľby, v čom vidí metaforu ich prebiehajúcich vzťahov. Pripája aj slová múdrosti, ktoré sa rozhodli tieto páry odovzdať, niekedy aj z viac ako 50-ročného manželstva. Niektoré naznačujú vtipné príhody, iné zas ťažkosti, ktoré museli spolu vydržať. Ale jedna zo spoločných tém je, že sa museli vyrovnávať so zmenou a na svojom vzťahu neustále pracovať! David dúfa, že sa vám bude séria jeho portrétov páčiť, rovnako, ako sa jemu páči sprostredkovanie a počúvanie príbehov…

Christopher & Valerie – 18.02.1967 – Zmysel pre humor, trpezlivosť, láska a zlé spomienky.

 

David & Margaret – 11.02.1956 – Láska, všetko čo potrebujete je láska.

 

Joyce & James – 04.10.1952 – Tolerancia, rovnako dávať aj prijímať. Neodchádzať do postele bez bozku na dobrú noc, bez ohľadu na to, aký ste mali deň.

 

Theresa & John – 31.07.1971 – Láska, trpezlivosť a pochopenie.

 

Graham & Mary – 26.06.1965 – Veľa šťastia a dobrých génov, žiadne protichodné záujmy.

 

Royston & Julia – 06.06.1959 – Užívajte si navzájom, zdieľajte veci navzájom, podporujte sa a nechodte spať bez bozku. Nevymenila by som ho za nič.

 

Gavin & Christina – 27.10.1979 – Christina: Láska, úcta a viera v seba a v moje náboženstvo. Gavin: Phil Collins.

 

Peter & Cynthia – 02.09.1961 – Vždy sme mali spoločné záujmy a trávili veľa času spoločne, zároveň sme mali aj čas na naše vlastné koníčky. Ja milujem maľovanie, Peter zasa rámovanie obrazov.

 

Anne & Maurice – 01.09.1959 – Vždy, nech sa stane čokoľvek, v dobrých aj v zlých časot, buďte najlepšími priateľmi.

 

Elizabeth & Michael – 16.02.1985 – Trochu šťastia a spoznať poriadne toho druhého. Napádajú ma tri veci: Fyzická príťažlivosť a veľa sexu, hlavne v prvých dňoch. Potom deti. Je to niečo jedinečné, čo spolu dvaja zdieľajú. Je to tvrdá práca a potrebuje zmysel pre zodpovednosť, v ťažkých časoch aj dávku humoru. Po tretie šťastie. Keď deti odrastú, chcete mať ešte čas cestovať, spoznávať nové jedlá a krajiny. Počas starnutia sa o seba treba starať. Ak to urobíte, všetko dobre dopadne.

 

Archie & Sheila – 06.09.1952 – Tajomstvom šťastného manželstva je naučiť sa dať a prijímať, starať sa jeden o druhého. Vždy pracujte s problémami, nikdy sa nevzdávajte a buďte spokojný s tým, čo máte.

 

Zdroj: boredpanda.com, Photo and art: David Weightman