Ministri zdravotníctva 16 nemeckých spolkových krajín v pondelok vyzvali spolkovú vládu, aby sa začala pripravovať na novú vlnu pandémie ochorenia COVID-19, ktorá by mohla prísť v chladnejších mesiacoch. Správa je prevzatá od agentúry DPA.

„Pandémia ešte neskončila, nesmieme sa nechať oklamať aktuálne klesajúcimi počtami nakazených,“ uviedla ministerka zdravotníctva spolkovej krajiny Sasko-Anhaltsko Petra Grimm-Benneová po videohovore so spolkovým šéfom rezortu zdravotníctva Karlom Lauterbachom.

V spoločnom vyhlásení ministrov sa uvádza, že vláda by mohla opäť zaviesť povinné prekrytie dýchacích ciest v interiéri či potrebu preukázať sa potvrdením o očkovaní, prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu na koronavírus pri návšteve niektorých zariadení.

Lauterbach ich iniciatívu privítal a dodal, že „spolkové krajiny musia byť schopné v prípade novej vlny pandémie pružne reagovať“. Podľa jeho slov je súčasťou prípravy na novú vlnu aj jasný právny rámec.

V New Yorku odporúčajú nosiť rúška vo všetkých vnútorných verejných priestoroch

Predstavitelia zdravotníctva v New Yorku vydali v pondelok odporúčanie, aby ľudia nosili rúško vo všetkých vnútorných priestoroch. Mesto tým reaguje na stupeň varovania „vysoké riziko“ v súvislosti s covidom, ktorý oznámili odborníci. Informovala o tom agentúra AP.

Komisár pre zdravie Ashwin Vasan upozornil, že každý „bez ohľadu na úroveň zaočkovania alebo na predchádzajúce prekonanie ochorenia COVID-19“ by mal nosiť rúško alebo respirátor vždy v  prostrediach ako sú obchody s potravinami, úrady a vestibuly budov. Ľudia s vysokým rizikom vážneho priebehu nákazy koronavírusom, napríklad seniori vo veku nad 65 rokov, by sa mali vyhýbať preľudneným prostrediam a nie nevyhnutnému zhromažďovaniu, dodal Vasan.

Ako ďalej uviedol, tieto odporúčania vydáva z dôvodu, že americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ohlásilo „vysoký“ stupeň varovania pred covidom, čo znamená veľké komunitné šírenie koronavírusu a zvýšený tlak na systém zdravotnej starostlivosti.

Mesto New York malo uplynulý týždeň v priemere okolo 3600 hlásených nových prípadov covidu denne, ale tento počet je zrejme podhodnotený, pretože nezahŕňa pozitívne testy urobené v domácom prostredí. Denné počty prípadov infekcie stúpajú pomaly od marca, ale nedávno sa trochu ustálili, píše AP.

Stupeň rizika oznámený úradom CDC pre newyorské štvrte Queens, Manhattan, Brooklyn a Staten Island je v súčasnosti „stredný“, pričom riziko v Bronxe je stále „nízke“. Väčšina okolitej metropolitnej oblasti okolo New Yorku už však prešla do kategórie CDC „vysoké riziko“, čo je stupeň, keď sa rúška alebo respirátory odporúčajú vo všetkých vnútorných verejných priestoroch.

Čítajte tiež!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: Freepik