Slovenská asociácia študentov a absolventov psychológie (SAŠAP) sa snaží spájať najviac študentov tohto neľahkého odboru. O jej fungovaní, aktivitách, ale aj o tom ako prežiť karanténu, nám porozprávali jej prezidentka Bibiána Jozefiaková a viceprezidenti Eva Lörincová a Jakub Mihňak. 

https://www.instagram.com/p/B9bbpyfhvmH/

Čo je to vlastne SAŠAP a ako by ste ho predstavili ľuďom, ktorí ho nepoznajú? 

Slovenská asociácia študentov a absolventov psychológie, skrátene a tak, ako nás niektorí študenti poznajú – SAŠAP, je asociácia, ktorá má za cieľ spojiť čo najviac aktívnych študentov psychológie v rámci celého Slovenska. Zároveň je naším cieľom sprostredkovať psychologické vedomosti širšej verejnosti a to zaujímavým, jednoduchým a originálnym spôsobom. Nie všetky odborné pojmy sú zrozumiteľné a nie o všetkých témach sa hovorí. Práve preto sa snažíme organizovať naše akcie.

Máme niekoľko pobočiek na Slovensku, a to v Nitre, Trnave, Prešove a Košiciach. Stále hľadáme nových členov, aby sme rozbehli pobočky aj v iných mestách Slovenska, kde sa študuje psychológia.

Ako slúži študentom psychológie? 

SAŠAP (nielen)  študentom slúži dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je, že študent príde na jednu z našich podujatí alebo sleduje naše aktivity na internete (Instagram a Facebooková stránka), kde sa môže dozvedieť mnoho zaujímavých vecí z rôznych odvetví psychológie. Druhý spôsob je taký, že sa študent alebo absolvent stane našim členom. Človek, ktorý sa rozhodne stať súčasťou SAŠAP-u sa našich akcií zúčastňuje už ako organizátor. Je v kontakte s ostatnými členmi SAŠAP-u z celého Slovenska, ba dokonca z celej Európy, keďže SAŠAP je súčasťou EFPSA (Európska federácia asociácií študentov psychológie). 

Člen SAŠAP dokáže okrem praktických skúseností získať taktiež zaujímavé kontakty. Vďaka pravidelnému komunikovaniu s odborníkmi, ale aj inými študentami psychológie si zlepšuje  svoje soft skills, teoretické vedomosti, ale najmä získava priateľstvá aj na celý život.

https://www.instagram.com/p/Bh7gmXfB4N-/

Aké akcie organizujete? Robíte aj nejaké podujatia pre neštudentov? 

Typ akcií sa líši od pobočky, ktorá ich organizuje. Keďže naším hlavným cieľom je propagovať psychológiu širokej verejnosti, naše akcie sú zväčša “neštudentské”. Najčastejším formátom sú prednášky a diskusie s odborníkmi z rôznych odvetví psychológie. Snažíme sa organizovať aj rôzne workshopy, aby si ľudia mohli konkrétne techniky vyskúšať na vlastnej koži (napríklad workshop arteterapia). Našim sekundárnym cieľom je spájať študentov psychológie, aby si dokázali efektívnejšie vymieňať svoje vedomosti a skúsenosti. Práve preto mávame aj zábavno – vzdelávacie akcie ako napr. kvízy, či tzv. katedrovice. 

Raz za dva roky sa v niektorom meste, v ktorom fungujeme organizuje celoslovenská konferencia so všetkým čo k tomu patrí. Samozrejme sme aj online. Na našich sociálnych sieťach pravidelne zverejňujeme rôzne rozhovory, články a najnovšie výskumy, aby sme sa dostali aj ku ľuďom, ktorí na naše akcie nemôžu prísť. 

https://www.instagram.com/p/Bq-fB2dhhA1/

Čo všetko musí človek spĺňať, ak sa chce stať súčasťou SAŠAPu? 

Samozrejme, musí ísť o študenta alebo čerstvého absolventa psychológie. Nezáleží na ročníku, či stupni štúdia. Všetko závisí od motivácie konkrétneho človeka. Ak sa k nám niekto chce pridať, cesta je jednoduchá. Stačí sa informovať vedúcich na konkrétnych univerzitách, ktorí radi vysvetlia všetky podrobnosti alebo nás kontaktovať e-mailom.

https://www.instagram.com/p/B6TGGCIhxWE/

Čo by ste odporúčali mladým, ktorí by chceli študovať psychológiu? Na čo by ste ich upozornili, prípadne čo by ste poradili? 

Nenechať sa odradiť tým, že ich ostatní budú presviedčať o tom, že si nenájdu uplatnenie. Niekto múdry raz povedal, že psychológia je jednoduchá len vtedy, keď sa robí zle. Je potrebné sa pripraviť na to, že nestačí odsedieť si prednášky a semináre. Ak to chceme robiť a ešte k tomu dobre, je dôležité venovať sa tomu aj mimo školy a povinnej praxe. Počas štúdia sa o sebe veľa vecí dozviete. Je dôležité s tým vedieť pracovať a prijať tiež fakt, že sa nájdete vo väčšine diagnóz :). To ale príliš vážne neberte, taktiež sa nesnažte diagnostikovať svojich blízkych po prvom semestri. Ak by ste s príjimačkami potrebovali poradiť, neváhajte nás kontaktovať, radi poradíme. 

Ako momentálne zvládate situáciu z domácou izoláciou? Organizujete nejaké aktivity aj online? 

Tieto chvíle môžu byť pre veľa ľudí naozaj náročné a preto sa snažíme čo najviac využívať naše sociálne siete. Aj pred izoláciou sme tam pravidelne pridávali náučný obsah, v týchto dňoch však postujeme o niečo viac. Aktuálne dohadujeme rozhovory s rôznymi odborníkmi, ktoré budeme postupne zverejňovať. Máme za sebou tiež náš prvý webinár v spolupráci s Blog za bytie,, ktorý bol zameraný na mindfulness. V týchto dňoch naozaj veľa pracujeme na tom, aby sme ľuďom dokázali priniesť čo najviac bezplatných, odborných a dôležitých informácií.

Aké tipy by ste dali ľuďom na zvládnutie pobytu v karanténe? Čo by podľa vás im to mohlo uľahčiť? 

Sme veľmi vďační za to, že v týchto dňoch poskytuje veľmi veľa skvelých odborníkov rôzne rady a tipy na to, ako túto situáciu zvládnuť. Väčšinou sa zhodujú v troch základných bodoch: mať režim dňa, hýbať sa a nájsť si každý deň chvíľku pre seba. To by boli aj naše odporúčania – svoj deň si naplánujte, venujte sa vyvážene práci a oddychu, pravidelne cvičte resp. si zájdite na krátku prechádzku do prírody – samozrejme, nie na veľmi frekventované miesta, nájdite si vždy a za každých okolností čas pre seba a komunikujte so svojimi blízkymi o tom, čo prežívate. Hoci pre Vás môže byť náročné ostať sami so sebou a svojimi myšlienkami, snažte sa sami sebe porozumieť . Strach a stres spôsobený pocitmi neistoty prípadne neustálymi zmenami, sú prirodzené. Treba si však uvedomiť, že zatiaľ čo nad tým ako reagujete moc máte, nad tým, čo sa bude diať v škole/práci nie. Snažte sa sústrediť na to, čo dokážete ovplyvniť a neplytvajte zbytočne energiou.