Sviatok, ktorý oslavujú takmer dve miliardy ľudí na celom svete, známy aj ako Čínsky Nový rok a Sviatok jari, je za nami! Hoci sa názvy môžu používať zameniteľne, názov Lunárny Nový rok zahŕňa aj iné krajiny, ktoré označujú oslavy nového roka rôznymi názvami. Okrem toho má sviatok dlhotrvajúce spojenie s Mesiacom.

Sviatok, ktorý sa pozoruje najmä vo viacerých krajinách východnej Ázie, je plný bohatej kultúry a tradícií, ktoré sa sústreďujú okolo nádeje na šťastie a prosperitu. Dátum lunárneho Nového roka je každý rok iný a závisí od jednej veci: od cyklov mesiaca. Lunisolárny kalendár sleduje fázy slnka a mesiaca, na rozdiel od bežne používaného gregoriánskeho kalendára, v ktorom to tak nie je. Hoci sa dátum každoročne mení, v gregoriánskom kalendári bude vždy spadať do obdobia medzi 20. januárom a 21. februárom. Ďalšou konštantou je, že každý rok má zodpovedajúce zviera z čínskeho zverokruhu na základe starovekej čínskej mytológie. Rok 2022 bude rokom tigra.

Chinese New Year 2022: Everything you need to know about the Year of the  Tiger

Lunárny Nový rok sa každoročne spája s jedným z 12 zvierat zverokruhu, z ktorých každé má svoje vlastné charakterové črty. Zvieratá pozostávajú z potkana, býka, tigra, králika, draka, hada, koňa, kozy, opice, kohúta, psa a prasaťa. Zvieratá sú priradené na základe 12-ročného cyklu, vďaka čomu je rok 2022 rokom tigra. Tiger je známy ako kráľ všetkých zvierat a je na treťom mieste v čínskom zverokruhu. Minulý rok 2021 bol rokom vola.

Aké sú osobnostné črty znamenia tigra?

O tých, ktorí sa narodili počas roka tigra, sa hovorí, že majú niektoré vlastnosti samotného zvieraťa, vrátane odvážnych, asertívnych a prirodzených vodcov. O znameniach tigrov sa hovorí, že sú hladné po vzrušení a túžia po pozornosti, nehovoriac o skromných, ale schopných veľkorysostiach. Rok zverokruhu človeka je známy ako Ben Ming Nian, ktorý je v čínskej kultúre určený rokom vášho narodenia. Nanešťastie pre znamenia tigrov je to ich rok, kedy urážali Fan Tai Sui – mocného strážneho boha roka, ktorý riadi všetky bohatstvá roka. Existujú však spôsoby, ktorými môžu tigre bojovať proti nešťastiu a neúspechom. Môžu sa napríklad modliť k Tai Sui, nosiť amulet, robiť dobré skutky a nosiť červenú farbu.

We're Entering the Year of the Tiger: Here's What It Means - PureWow

Mohlo by Vás zaujímať…

Zdroj: people.com|Foto: purewow.com, telegraph.co.uk