Sancto Lucio de Coumboscuro, prezývané talianske „Malé Provence“, je izolovaná dedina takmer v každom zmysle. Nachádza sa blízko hraníc medzi regiónom Piemont v Taliansku a Francúzskom a návštevníci musia buď priletieť do Turína a ísť vlakom a potom autobusom, alebo ísť autom na juh z Provence, aby sa tam dostali.

Oficiálnym jazykom Coumboscuro je provensálčina, staroveký stredoveký novolatinský dialekt okcitánčiny, jazykom používaným v regióne Okcitánia vo Francúzsku. V dedine žije len okolo 30 ľudí a pre miestnych to nie je vôbec jednoduché. Coumboscuro je z veľkej časti zložené z pastierskych rodín, ktoré často nachádzajú svoje stáda pod útokom vlkov, ktorí sa tu potulujú. Elektrina je v zimnom období často niekoľko týždňov mimo, pričom internetové pripojenie je tu minimálne.
Ale tiché horské lúky a jasne fialové levanduľové polia sú ideálne pre návštevníkov, ktorí hľadajú útočisko bez elektrickej siete, rovnako ako úchvatné výhľady z jej alpských štítov, ktoré sa tiahnu až po Azúrové pobrežie.

Coumboscuro: The Italian village that doesn't speak Italian | CNN Travel

Zabudnite na bary, supermarkety a reštaurácie, akýkoľvek spoločenský ošiaľ sa obmedzuje na príležitostné folklórne podujatia, ktoré sa konajú na dedine, alebo keď sa výletníci vydávajú na osamelé víkendové hubárske poľovačky. Miestni obyvatelia prijímajú pomalší, jednoduchý životný štýl v súlade s prírodou. Nemajú televízor. V prvom rade im naozaj nechýba to, čo nikdy nemali. Keď 15 dní po sebe vypadne elektrina, nie je dôvod na paniku. Vždy je nejaké riešenie. Vykopemú sa staré olejové lampy a je po probléme. Obyvatelia sú zvyknutí vstávať už na úsvite, aby pásli ovce. Pracujú 365 dní v roku. Nepoznajú Vianoce ani Silvester, pretože aj počas sviatkov sa ich stáda potrebujú nažrať a tak im venujú všetku svoju pozornosť a čas.

Shepherdess Agnes Garrone is one of a small number of residents of the Italian village of Coumboscuro.

Návštevníci sú vítaní. Obyvateľom tohto miesta ide o to, aby ľudia objavili ich svet, ktorý sa vôbec nepodobá tomu súčasnému. 25-ročná žena, ktorá pochádza z tohto miesta považuje provensálčinu, ktorá sa často charakterizuje ako zmes francúzštiny a taliančiny, skôr za svoj materinský jazyk. Tieto štvrte sú prepojené turistickými trasami, trasami pre horské bicykle a jazdectvom na koni, ktoré sú posiate inštaláciami land artu. Jeho hlavná štvrť, ktorá pozostáva len z ôsmich malebných drevených domčekov s freskami na stenách zoskupených okolo starej kaplnky, bola založená v roku 1018 francúzskymi mníchmi, ktorí obnovili pozemky na vidiecke využitie.

Roumiage, a spiritual pilgrimage  from Provence to Coumboscuro, is held here every year.

Dnes, či už ide o hry s hercami v tradičných krojoch, umelecké predstavenia, koncerty, festivaly, ľudové tance, nárečové súťaže, písacie laboratóriá alebo dokonca obchody s remeselníkmi, existuje mnoho rôznych aktivít a podujatí, ktoré oslavujú provensálske tradície. Tí, ktorí sa chcú dozvedieť viac, môžu navštíviť Etnografické múzeum Coumboscuro, zatiaľ čo centrum provensálskych štúdií organizuje kurzy provensálskeho jazyka a písania pre dospelých začiatočníkov, ako aj pre deti. Každý júl sa tisíce ľudí hovoriacich provensálskym oblečením v tradičnom odeve vydávajú na Roumiage, duchovnú púť z Provensálska v južnom Francúzsku pozdĺž Álp do Coumboscura.

Residents are extremely proud of their heritage and have a strong attachment to their hometown.

Vedeli ste, že…?

Zdroj|Foto: edition.cnn.com