Jeseň nepatrí medzi obľúbené ročné obdobia. Sychravé počasie však nie je jediné, čo so sebou toto obdobie prináša. Spolu s jeseňou do našich životov vstupuje aj jesenná depresia. Nedostatok letného svetla nám uberá energiu a náladu. Jesenná depresia je veľmi nepríjemná a dokáže nám skomplikovať životy. Vieme však proti nej bojovať!
V prvom rade by sme si jesennú depresiu mali definovať. Tento problém je skôr známy ako choroba srdca a ciev. Je to v podstate vnútorné znechutenie, strata energie a únava. Organizmus na jeseň potrebuje znížiť výkon a plytvanie energiou, preto je úplne prirodzené, že pociťujeme únavu. Mnoho z nás však odmieta poľaviť, na čo telo spätne reaguje. Dostavia sa tak nepríjemné pocity, ktoré sú definované ako jesenná depresia. Ak s týmto problémom nebude bojovať, môže prejsť až do trvalej depresia, ktorá už vyžaduje lekársku pomoc.
Príznakov jesennej depresie je hneď niekoľko. Medzi najčastejšie patrí precitlivenosť, beználadovosť, nezáujem, ľahostajnosť, smútok, skleslosť, výrazný úbytok energie, strach, úzkosť a problémy s koncentráciou.
Bojujte!
S jesennou depresiou sa dá bojovať aj inak ako liekmi. V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že ležanie v posteli pod dekou nám nepomôže. Vstaňte a choďte von na čerstvý vzduch. Už po krátkej prechádzke si uvedomíte, že sa cítite lepšie. Pozitívnu energiu dokážete načerpať aj z aktivít, ktoré vás bavia. Skúsiť môžete napríklad beh alebo turistiku. Slovensko je počas jesene krásne a hýri farbami, ktoré vám náladu určite zlepšia.
Dbať by ste mali aj na stravu. Zo svojho jedálnička skúste vyradiť sladkosti, ktoré sú plné tukov a sacharidov. Nahraďte ich napríklad ovocím a zeleninou. Ak nepatríte medzi ľudí, ktorí majú v láske ovocie, dajte šancu vitamínovým nápojom alebo výživovým doplnkom.
Skvelou prevenciou pred jesennou depresiou je socializácia. Hoci to je v dnešných dňoch ťažké, stále sa dokážete stretnúť s priateľmi. Dôležitá je aj spánková hygiena. Chodievajte spať približne v rovnakom čase a vstávajte rovnako. Dávajte však pozor, na to aby ste mali dostatok spánku. Dospelý človek by mal spať 7-8 hodín. Dlhší spánok dokáže urobiť viac škody. Rozhodne sa neoplatí pomáhať si alkoholom či liekmi proti bolesti. Symptómy nezmiznú, skôr hrozí, že sa prehĺbia a ešte k nim pribudne aj závislosť.