Povera je viera v to, že niektoré javy sú pre nás istým znamením budúcnosti. Veríte na povery alebo len nad nimi mávnete rukou? Dnes vám priblížime tie, ktoré ľuďom úplne zmiatli hlavu.

Čierna mačka nosí smolu

Ľudia si čiernu mačku spájajú s diablom už odnepamäti. Vraj takáto mačka privoláva zlo, choroby, čiernu smrť (mor). Neskôr si ju ľudia začali spájať s čarodejníctvom, čiernou mágiou a duchmi. Neviem, ako vy, ale ja keď uvidím čiernu mačku na ulici, tak ju mám chuť pohladkať. Sú to jednoducho zlaté stvorenia a nemôžu za to, akú farbu má ich srsť.

Rozbité zrkadlo znamená 7 rokov nešťastia

V dávnych dobách sa verilo, že zrkadlá obsahujú časti našej duše. Našťastie sa tiež verilo, že sa duša každých sedem rokov obnoví. To znamená, že keď rozbijete zrkadlo, zničíte časť vašej duše, ktorá sa ale po siedmich rokoch obnoví a smola vás potom opustí. V Mexiku zas veria, že keď umiestnia dve zrkadlá oproti sebe, tak tým otvoria brány diablovi.

Číslo 13

Nuž, aj toto číslo je symbolom smoly. Iniciátorom bol Judáš. Ako je už z Biblie známe, Judáš zradil Ježiša Krista a bol práve trinástym hosťom počas Poslednej večere. Ľudia si toto nešťastné číslo často spájajú s piatkom.

Keď sa vysype soľ

A máme tu ďalšiu poveru spojenú s Judášom, ktorá opäť nosí smolu. Keď si predstavíte slávny obraz od Leonarda da Vinciho, Posledná večera, a zahľadíte sa lepšie na toto dielo, zistíte, že Judáš lakťom prevrátil soľničku na stôl. Vysypaná soľ teda symbolizuje Judášove činy. Veru, toto je pre mňa nová informácia.

Prejsť pod rebríkom prináša smolu

Viacerí z vás možno poznajú poveru, ktorá vraví, že sa nemá prechádzať popod opretý rebrík, aby vás nepostretlo nešťastie. Prečo? V stredoveku rebrík symbolizoval šibenicu, kde vešali ľudí. V kresťanstve ho naopak zastupuje Svätá Trojica a s ňou späté číslo tri. Keď je rebrík opretý o stenu, potom spoločne so stenou a zemou tvoria trojuholník. Prejsť pod rebríkom tak môže byť vnímané ako porušenie Svätej Trojice.

Štvorlístok nosí šťastie

Konečne niečo pozitívne! Šanca nájsť štvorlístok je veľmi malá, pretože sú veľmi zriedkavé. Štvorlístok je spojený s Bibliou. Keď sa Eva, prvá žena, dozvedela, že bude vyhnaná z raja, údajne si so sebou vzala štvorlístok, aby nikdy nezabudla na Rajskú záhradu. Štvorlístok preto symbolizuje šťastie a radosť.

Keď padá hviezda, niečo si želaj

Povera vychádza z učenia gréckeho vzdelanca Ptolemaia, ktorý tvrdil, že hviezdy padajú, keď sa bohovia pozerajú na Zem a práve vtedy sú viac prívetiví k želaniam obyčajných ľudí. Ak však vyzradíte, čo ste si želali, nič sa vám nesplní.

Podkova je zdrojom šťastia

Podkova zavesená v spálni odháňa zlé sny a na dverách by mala nosiť šťastie. Je to preto, lebo v nej je sedem dier. Ako vieme, číslo sedem nie je len také obyčajné číslo, je to šťastné číslo.

Vták za oknom

Vraví sa, že vták, ktorý ťuká na okno, naznačuje príchod smrti. Doslova by si mal prísť po ducha jedného z obyvateľov domu. To isté sa má diať aj v prípade, že vták vletí dovnútra domu či bytu. To mi pripomína situáciu, keď mojej kamarátke vletel holub do obývačky a mačka ho rýchlo chytila, takže v tomto prípade mačka doniesla smolu zablúdenému holubovi.

Vtáčí trus

Vtáčí trus používali už japonské gejše v 17. storočí ako skrášľujúci prostriedok. Keď vás zasiahne vtáčí trus, budete mať šťastie. Aby bolo šťastie intenzívnejšie, celý deň by ste škvrnu nemali prať. Či to donesie šťastie, to nevieme, ale zaručene vám to nezlepší deň. Overené!

Zdroj: pravda.sk, kamzakrasou.sk, cas.sk & emefka.sk | Foto: pixabay.com