Šport, ktorý zlepší váš zdravotný stav a vďaka nemu si vybudujete rešpekt u druhých ľudí. Aj toto sú dôvody, pre ktoré sa oplatí venovať karate! Nielen tieto, ale aj zvyšné ozrejmí Lukrécia Lachká.

Čoskoro oslávi osemnáste narodeniny a vykonáva bojové umenie, ktoré pochádza z japonského ostrova Okinawa. Lukrécia Lachká žije v okrese Prievidza a karate sa venuje už 10 rokov v klube KARATE FKŠ, ktorý sídli v Prievidzi. Svoj najväčší úspech dosiahla v roku 2019, keď si z MAJSTROVSTIEV SVETA doniesla 7 medailí (2x zlato, 2x striebro a 3x bronz). Toto je podľa nej 5 dôvodov, pre ktoré sa oplatí venovať karate.

Je pre všetkých

Tento šport môžu cvičiť nielen mladší, ale aj postarší ľudia. Na výber majú z troch možností a je už len na nich, na ktoré sa cítia. Prvou je kata – súborné cvičenie, ďalšou kumite – zápasy, no a poslednou je kobudo – súborné cvičenie so zbraňou. Karate pomáha najmladším rozvíjať svoje schopnosti a v staršom veku pomáha udržiavať sa v kondícii. Karate môžete začať cvičiť v hocijakom veku.

Zlepší Váš zdravotný stav

Karate zlepšuje zdravotný stav nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Tento šport je dobrý na odreagovanie, ale aj na naučenie sa nových zaujímavých vecí. Mne osobne to po zdravotnej stránke pomohlo s prstami, lebo som ich mala také prekrížené a pekne mi ich vyrovnalo. Karate pomáha aj na ploché nohy. No a ako som vyššie uviedla, dosť to zlepšuje aj mentálne zdravie, keďže po tréningu sa človek cíti oveľa lepšie a má vyčistenú myseľ.

Vybudujete si rešpekt u druhých ľudí

Ja osobne sa nebojím toľko cestovať do sveta. Karate ma naučilo mať chladnú hlavu a vedieť sa ubrániť. Okrem seba môžem ochrániť aj iné osoby, čo ma veľmi teší.

Karate nie je len individuálny šport, ale aj tímový. Naučíte sa spolupracovať a podporovať ostatných

Pri kata cvičíme všetci traja naraz. Nie je dôležitá len dohoda, ale podstatné je čítať si myšlienky a zvládnuť to zacvičiť úplne naraz. Ďalej sú ešte zápasy, ako tímový šport, no a tam ideme všetci za jedného. Najprv jeden zápasí, potom druhý, no a napokon tretí. Striedame sa a snažíme sa vyhrať zápas spoločne. Navzájom sa podporujeme, nie sme stále len proti sebe a držíme spolu!

Budete mať neskutočné množstvo zážitkov, spoznáte veľa ľudí a navštívite rôzne krajiny

Zo súťaží si nie vždy odnesie človek nejakú medailu. Avšak, má veľa zážitkov, rozpráva sa s viacerými ľuďmi. Nie každý má možnosť stretnúť sa s Američanom alebo s nejakým iným cudzincom. To je pre všetkých veľký zážitok rozprávať s ľuďmi zo zahraničia. Nie je to len o súperení medzi krajinami alebo klubmi, ale je to aj o vzájomnom podporovaní. A ako bonus človek ešte aj pochodí svet a spozná lepšie niektoré krajiny.

Uvažovali ste alebo po prečítaní tohto článku uvažujete nad tým, že by ste sa začali venovať karate? Pevne veríme, že Vás argumenty tejto šikovnej mladej dievčiny presvedčili!

Lukrécii želáme ešte veľa úspechov na súťažiach a nech sa jej darí aj v súkromnom živote.

Zdroj: sk.wikipedia.org, Obecné noviny Diviacka Nová Ves|Foto: súkromný archív Lukrécii Lachkej