Zombie, alebo živé mŕtvoly, k pop-kultúre patria, ako bryndzové halušky na slovenský stôl. Vyskytujú sa v nespočetnom množstve filmov, hier, komiksov, kníh a aj seriálov. V roku 2019 sa k zombie seriálom pridal nový, ktorého domovom je Kórea. Nie tá, ktorej vodca koketuje s jadrovým arzenálom, ale jej južnejšia sestra. Podarilo sa ich počinu, ktorý nesie názov Kingdom, zabodovať, alebo ide o nepodarok, ktorý by sme nechali radšej zhniť?
Rok nie je presne stanovený, ale dej sa odohráva pár rokov po Japonskej invázií do Kórei, ktorá bola v rokoch 1592-1598. To len tak pre ako-takú orientáciu. Kráľ je chorý a jeho synovi Lee Changovi ( Ju Ji-hoon) nie je umožnené ho vidieť. Tuší, že sa v paláci deje niečo nekalé a vyráža spolu s osobným strážcom Mu-yeongom (Kim Sang-ho) hľadať doktora, ktorý jeho otca ošetroval, do provincie Gyeongsang. Avšak lstivý hlavný štátny radca Cho Hak-ju (Ryu Seung-ryong) nechá princa obviniť z vlastizrady a vyžaduje jeho zatknutie. Princ s osobným strážcom si budú musieť poradiť s prenasledovateľmi a ani len netušia, že v Gyeongsangu sa vyskytla nákaza. Nákaza, ktorá necháva za sebou hromady mŕtvych. Mŕtvich bažiacich po mäse a krvi.
Seriál by sme mohli nazvať historickým politicko-hororovým trilerom, ktorý má už dve série a podľa otvoreného konca by sme sa mali dočkať aj tretej. Veľkú rolu v deji majú intrigy, kedy štátny radca Cho Hak-ju spraví všetko preto, aby sa udržal pri moci. Princ Chang zase hľadá spojencov, ktorí by mu pomohli dostať sa na trón. A do toho sú tu zombíci. Čo je plusom, tak v druhej sérií sa snažia prísť na pôvod zombíkov, nie je to tak, že sú tu preto lebo tú proste sú a chceme zombie seriál.
Možno niekoho pri spojení politických intríg a zombíkov napadla Hra o tróny. Na to je ale v Kingdom málo fantasy prvkov, okrem zombíkov vlastne žiadne. A postavy nie sú tak viacvrstvové, ako tomu bolo v Hre o tróny. Tým nehovorím, že by boli postavy zlé. Nájdu sa sympatické, komplikované, ale aj naprosto odporné, ktorých by ste sami zombíkom podhodili. A samozrejme tu máme aj jeden charakter, ktorý slúži ako vtipná zložka na uvoľnenie atmosféry.
Má to aj svoje muchy. Človek sa musí sústrediť na Kórejské názvy a mená, ktoré sú občas dosť podobné a jeden nevie, o čom je reč. Čo nie je chyba tvorcov, ale skôr rozdiel v jazyku. Vďaka tomu sa divák môže zo začiatku strácať, ale neskôr by mal byť schopný držať krok. Za negatívum tiež považujem koniec druhej série. Nemusel byť podľa mňa vôbec otvorený, pôsobí to ako zbytočné predĺžovanie. Uvidíme ale, ako dopadne tretia séria. Ak dopadne zle, tak tento koniec bol zbytočný. Ak ale bude dobrá, tak ten otvorený koniec prestane byť negatívom.
Celkovo ale môžem Kingdom odporúčať všetkým, ktorí majú radi zombie pop-kultúru, alebo proste len hľadajú dobrý seriál.