Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla. Túto vetu vyslovil anglický spisovateľ a básnik John Ruskin. Bez vzdelania sa, veru, v dnešnej dobe nepohneme. Možno už nie sme takí odkázaní na kamenné knižnice ako kedysi, ale nemali by sme zabúdať na ten príjemný pocit, ktorý nás čaká zakaždým, keď prekročíme prah dverí týchto „svätýň“.

Americký spisovateľ George R. R. Martin raz povedal: ,,Čitateľ prežije tisíc životov, kým zomrie. Človek, ktorý nikdy nečíta, prežije len jeden.“ Každý z vás musel aspoň raz za život prečítať jednu knihu. Možno nie dobrovoľne, možno vás k tomu donútili učitelia, keď vám predstavili povinnú literatúru, alebo sa mýlim? A tiež každý z vás už musel minimálne raz navštíviť knižnicu. Teda, dúfam, že áno. Ja som dnes zavítala do našej Univerzitnej knižnice v Nitre. Nikdy som sa nezaujímala o jej architektúru, ale musím uznať, že okrúhly tvar našej knižnice priláka pohľad nejedného okoloidúceho.

UKF knižnica

Prácu rozhodne neodflákli

A ako je to so svetovými knižnicami? Tie sú nepochybne na inej, vyššej úrovni, ako takmer všetko ostatné. Niektoré knižnice vám vyrazia dych už len ich zovňajškom, ale len máloktoré sa môžu pýšiť s originálnym interiérom. Občas nestačí mať len usporiadané knihy od A po Z, od sci-fi po odbornú literatúru. Ľudí zaujíma niečo, čo doposiaľ ešte nevideli. Pripravili sme si pre vás zoznam knižníc, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť.

Dujiangyan Zhongshuge (Čína)

Tianjin Binhai Library (Čína)

Trinity College Library (Dublin, Írsko)

Acqua Alta Library (Benátky)

Juristische Bibliothek (Mníchov)

Bodleian Library (Oxford University, Anglicko)

Beinecke Rare Book & Manuscript Library (Yale University, New Haven)

Vatican library (Vatikán)

Abbey Library of Saint Gall (Švajčiarsko)

Royal Portuguese Library (Rio de Janeiro)

Svadba v knižnici?

V knižnici nemusíme vyslovene iba čítať. Čo tak sa tam zobrať s vašou polovičkou? Nuž, aj to je možné, ak si to poriadne zariadíte. Krásna výzdoba dokáže ľahko premeniť výzor knižnice na rozprávkovú sálu.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: ČoJee!? | Foto: thebestcolleges.org & instagram.com