V súčasnosti sa každý z nás bojí neviditeľného nepriateľa zvaný COVID-19. Dávame si väčší pozor, s kým sa dnes stretávame, obmedzili sme kontakt s priateľmi, vyhýbame sa pozitívne testovaným ľuďom. Horšie to je ale v prípade, ak ľudia nakazení koronavírusom žijú s vami v domácnosti.

Som študentkou vysokej školy, takže u mňa sa mesiac január niesol v duchu skúškového obdobia. Buď som sa učila na blížiace sa skúšky, alebo som písala svoju bakalársku prácu, ktorú budem musieť už čoskoro odovzdať. Celé dni som bola zavretá v izbe. Kto by to bol povedal, že práve školské povinnosti ma ochránia pred koronavírusom?

Ak žijete s ostatnými členmi rodiny v jednej domácnosti, je ťažké sa im vyhýbať. Neustále sa stretávate v kuchyni, sedíte spolu v obývačke, dotýkate sa tých istých vecí v kúpeľni, dokonca idete spolu v jednom aute. Kontakt s rodinou je založený na dennej báze!

Keď sa koronavírusom nakazí nejaký váš kamarát, tak sa s ním istú chvíľu nebudete stretávať, aby ste ochránili seba aj vašu rodinu. Čo však robiť v prípade, ak sa COVID-19 rozšíri vo vašej domácnosti?

Zásada ROR, rúško-odstup-ruky

Najprv to bol môj starší brat. Koronavírus chytil v práci od svojho kolegu. V piatok sa nakazil, v nedeľu bol až pozitívne testovaný. To je celý víkend! Viete si predstaviť, že sme sa spolu rozprávali, smiali, trávili čas bez toho, že by sme vedeli, že už ten zákerný vírus má v tele?

Museli sme začať chrániť naše zdravie. Nielen vo vonkajších priestoroch, ale už aj v dome sme museli nosiť rúška. Ruky sme si dezinfikovali čoraz častejšie a okná sme nechávali dlhšie otvorené, aby čerstvý vzduch prenikol dovnútra. Síce každý z nás bol vo vlastnej izbe, ale netrvalo dlho a nakazil sa ďalší člen rodiny!

Povinná desaťdňová karanténa bola pomaly u konca. Mamka sa však v posledných dňoch necítila dobre, a tak nás doktor poslal na PCR test. Kým ja som bola stále negatívna, mamke sa ukázala pozitivita. Z toho vyplýva, že som ďalších 10 dní zavretá v dome obklopená dvomi pozitívnymi ľuďmi.

Obaja mali rovnaké príznaky. Vysoké teploty, nadmerná únava, strata chuti a čuchu. Dúfala som, že ja sa tomu vyhnem, avšak bola som pripravená na čokoľvek.

V rodine mám snáď najhoršiu imunitu. Odjakživa som bola náchylná na rôzne choroby. Keďže bývame v Košickom kraji, museli sme absolvovať dve víkendové testovania. Na moje počudovanie, zakaždým som obdržala negatívny test. Vďaka Bohu!

Po druhom testovaní bol môj brat konečne negatívny. Prekonal COVID-19 a nesmierne sa teší do roboty! Doma sa vraj už veľmi nudil. Čo sa týka mamky, tá ešte stále bojuje s koronavírusom. Pevne verím, že už nie nadlho! Mne neostáva nič iné, ako sa od nej ešte pár dní izolovať.

Najviac zo všetkého ma mrzí spoločný čas trávený s rodinou. Dúfam, že vírus opustí čô najskôr náš dom, aby sme zas mohli sedieť spolu na jednom gauči, pozerať televízor, zhovárať sa, smiať sa. Jednoducho byť spolu!

Zdroj: ČoJee!? | Foto: tumblr.com & 123rf.com