Futuristická predstava každého človeka sa môže už čoskoro stať skutočnosťou. Holandská spoločnosť investuje milióny eur do vývoja a lietajúci automobil jej začína prinášať ovocie.

Svet sa mení a to čo bolo v minulosti len predstavou ako z fantasy filmov je už pomaly skutočnosťou. Síce ešte nie je reč o komerčných letoch na mesiac, no aj predstava, že sa po cestách premáva lietajúci automobil je neuveriteľná. Ale je to tak. 

Pal V je holandský automobil, ktorý tieto predstavy onedlho splní. Dostal potrebné certifikácie aby mohol jazdiť po cestách v Európe, zatiaľ však len ako automobil. Na tie vzdušné však ešte musí počkať. No aj tak je to za 6 rokov obrovský krok.

Projekt PAL-V za spomínaných 6 rokov prešiel dlhú cestu od vizualizácii takmer k bežnej premávke. Milióny investovaných eur holandskej spoločnosti začínajú prinášať ovocie v podobe získaných certifikácii, vďaka ktorým sa úspešne približuje k vypusteniu do premávky. 

Certifikát pre vzdušnú prevádzku by mohol byť vydaný Európskou agentúrou pre bezpečnosť letectva už budúci rok. Bude platný pre USA a Čínu.

Na cestách už s osadenou ŠPZ

PAL-V úspešne získal ešte minulý rok európsku cestnú certifikáciu, ktorá  mu umožňuje legálne jazdiť po európskych cestách s osadenými ŠPZ-kami. Jeho letecké schopnosti zatiaľ však legálne využívať nemôže.

Pre nadšencov automobilového lietania sú na webe holandskej spoločnosti dostupné potešujúce informácie. PAL-V je už totižto veľmi blízko k získaniu kompletnej certifikácie pre vzdušnú prevádzku od Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva EASA. Je to prevratná informácia. Lietanie s automobilom zatiaľ nebolo nikdy tak blízko realite ako teraz. Certifikát by mohol byť pri tom vydaný už budúci rok a bude platný pre USA a Čínu. Na týchto obrovských trhoch môže odštartovať nevídaný úspech lietajúceho automobilu PAL-V.

Portál jazdime.sk informuje aj o technických detailoch:

Ako však takýto stroj funguje? PAL-V je vírnik. Čo to však v praxi znamená? Vírnik svojim vzhľadom pripomína helikoptéru, no nefunguje rovnakým spôsobom. Vírnik nedokáže visieť vo vzduchu a teda funguje skôr ako lietadlo. Jeho rotujúce nosné plochy nie sú roztáčané motorom ale len účinkom prúdu vzduchu za letu (aerodynamickými silami). PAL-V je vybavený dvojicou motorov, vďaka ktorým dokáže po zemi jazdiť rýchlosťou až 160 km/h a vo vzduchu až 140 km/h. Holandská spoločnosť pripravila pre budúci predaj hneď niekoľko verzií. “Základný” model bude štartovať s cenovkou 499 000 eur.Zdroj: jazdime.sk / foto: robbreport.com a PAL-V