Havajský vulkán Kilauea začal vo štvrtok vnútri svojho vrcholového krátera soptiť, k čomu dochádza len necelý mesiac po tom, čo táto sopka spoločne so svojím väčším susedom, sopkou Mauna Loa, prestala chrliť lávu. Napísala o tom v piatok agentúra AP na základe oznámenia americkej geologickej služby USGS.

Obe sopky (vulkán Mauna Loa a Kilauea) sa utíšili tesne pred polovicou vlaňajšieho decembra. Mauna Loa začala predtým chrliť lávu 27. novembra po 38 rokoch pokoja.

Erupcie na Kilauei sa začali v septembri 2017 a len o rok neskôr jej láva zničila stovky obytných budov. Výbuchy vulkánu Mauna Loa neboli až také nebezpečné, avšak láva z neho sa zastavila len necelé tri kilometre od hlavnej diaľnice na tamojšom najväčšom ostrove Havaj, známom aj ako Veľký ostrov.

Vulkán Kilauea / freepik.com

Havajské vulkanologické observatórium (HVO) nepredpokladá, že by sa erupcie oboch sopiek v plnom rozsahu obnovili, avšak opätovnú aktiváciu Kilauey s určitou dávkou pravdepodobnosti vulkanológovia predpovedali už hneď po jej minulomesačnom utíšení.

Kilauea je jednou z najaktívnejších sopiek na svete. Vulkán je nepretržite činný od roku 1983, pričom v roku 2018 jeho erupcia zničila viac než 700 domov.

Čítajte tiež!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: Freepik.com