Každý raz začína, a tak isto je to aj v hudbe. V tohtomesačnom čísle som sa rozhodol predstaviť mladého, nádejného a určite veľmi šikovného rappera. Priestor si určite zaslúži a zaslúži si určite ešte oveľa viac pozornosti.

Už sa o Marksovi čo-to popísalo a teraz prinášam obšírnejšiu informáciu o jeho živote, poslednom albume ale aj o budúcnosti. Viac ti už ale povie sám v rozhovore, ktorý sme si spolu pre teba pripravili. Stojí za prečítanie a možno aj inšpiráciu pre tých, ktorí práve začínajú s hudobnou alebo akoukoľvek tvorbou…

 

Najprv sa nám teda predstav. Kto si? Odkiaľ pochádzaš?

Ahoj. Volám sa Marko Parničan a poznať ma môžete aj pod umeleckým menom Marks. Pochádzam zo srdca Slovenska, Zvolena a mám 19 rokov.

 

Kedy si s hudbou začal? Čo ťa k tomu motivovalo?

Od svojich piatich rokov som sa aktívne venoval futbalu. Chytával som najmä za Zvolen a myslel som to s tým celkom dosť vážne. Jedného dňa som však prišiel k úrazu, ktorého výsledkom bolo vyvrtnuté, zlomené, vytočené rameno a koniec brankárskej kariéry. Samozrejme, vyrovnať sa s tým bolo naozaj ťažké, no nebola iná možnosť. Po operácií, cestou z Kramárov, som vo vlaku od nudy, bolesti a zúfalstva nevedel čo už mám od radosti robiť a tak vznikol môj prvý text. Iba som si písal, ani vo sne by ma vtedy nenapadlo, že raz budem robiť to, čo robím teraz. Postupne som však skúšal zo srandy písať do hudby, až ma raz kamaráti dotlačili k tomu, aby som aj niečo nahral. Ten deň prišiel 20.11. 2013.

 

 

Zdroj: Marks

 

Tvoja prvotina – spomínaš si na ňu? Ako sa volala a čo si s odstupom času o nej myslíš?

Samozrejme. Nahral som ju, ako som už spomenul, presne 20.11.2013. Keď som vtedy išiel po prvýkrát do štúdia k susedoviMakovi, ani by ma nenapadlo, že by to mohlo byť celkom fajn a podelil by som sa o to so svetom. Nemal som vymyslené dokonca ani meno. Nakoniec mi Mako povedal, že to von dať mám, tak som poslúchol. Čo sa mena týka, iba som vymenil posledné písmeno z toho môjho s myšlienkou, že keď ma napadne niečo lepšie, zmením si ho. Nuž. Ten deň ešte neprišiel.

 

Prvý album. Môžeš povedať, koľko kusov si predal? Kto ti s ním pomáhal? Koľko ti trvala príprava albumu?

Ťažko povedať, veľa kusov som aj rozdal, zapojil do rôznych akcií, súťaží a podobne. Išlo mi hlavne o to, aby sa to dostalo k ľuďom, nie aby som z toho zarobil. Viem len, že doma mám z 550 vyrobených ešte nejakých posledných 45 kusov. Pomáhal mi s ním najmä Mako, u ktorého som to celé nahrával a zvukár Niro, ktorý sa postaral o finálny zvuk.  (TNT/CZ)

 

Momentálne pracuješ na albume Kontrast, ktorý máš už skoro hotový. My vieme, že je to projekt, ktorý je komplexný od prvej skladby po poslednú a vytvára príbeh. Tak isto ku každej skladbe prinášaš aj videoklip. Povedz nám o tom viac. Kedy táto myšlienka vznikla, čo ťa k nej priviedlo?

Ako vravíš, je to jednoducho jeden veľký celok s množstvom nad-
väzovaní a prepojení, pričom je tam zachytená istá postupnosť. Hlavnou témou sú hodnoty dnešnej spoločnosti. Myšlienka na názov sa do mňa vkresala na prelome marca/apríla 2015, teda dva roky dozadu, no celý projekt sa formoval postupne za behu, krok za krokom a formuje sa ešte dodnes.  Na začiatku sa mi len páčilo to slovo, prišlo mi zaujímavé. No postupom času, keď som sa nad ním viac zamyslel, začal som v ňom nachádzať presne to, čo vyjadruje moja hudba. Vyjadruje odlišnosť od hudby, ktorá sa dnes tvorí. Odlišnosť môjho zámeru od zámeru iných interpretov. Odlišnosť celkovo mojej osoby od dnešnej spoločnosti. Odlišnosť správnych ľudských hodnôt od priorít ľudí v dnešnej dobe. Zmenu človeka k lepšiemu. Postupnosť od bielej k čiernej, od tmy ku svetlu, od zla k dobru, od všetkého negatívneho po to pozitívne. Mohol by som pokojne pokračovať ďalej. Jednoducho som sa v tom slove našiel a rozhodne v jeho význame chcem kráčať aj naďalej.

 

Zdroj: Marks

 

Spolupracuješ na albume výlučne len so speváčkami z ČR a SR. Ako si sa k nim dostal? Poznali ste sa už aj pred tým? Alebo to funguje na základe odporúčaní?

Povedal som si, že keďže je tento album celý tak povediac svojský a jedinečný, spravím ho sám. Nakoniec, aspoň nikto nebude tvrdiť, že sa ťahám hore cez niekoho chrbát. To by ale mohlo človeka trochu nudiť, a predsa len bolo za potreby trošku to spestriť. Rozmýšľal som teda ako. Napadlo ma, že keďže som mal na prvomalbume „Ponsé“ hostí iba mužského pohlavia, na Kontraste to urobím kontrastne a zavolal som tieto nežné stvorenia. S niektorými som sa poznal dlhšie, niektoré som dokonca kedysi počúval a niektoré mi boli odporučené. Každopádne, všetky zo seba vydali maximum a výsledok podľa mňa stojí za to.

 

Ako sa ti darí s predajom tohoto albumu? Tak isto máš k nemu aj merch. Kto ti s tým pomáhal?

Predaj riešim tentokrát úplne inak ako by ktokoľvek čakal. Od samého začiatku som bral tento videoalbum ako umelecké dielo s vyšším cieľom a zmyslom, a snažil som sa to rozvinúť do viacerých sfér. Vždy som chcel svojou hudbou pomáhať ľuďom, dvíhať ich na nohy, možno v niektorých veciach aj pootvoriť oči alebo pomáhať im preniesť sa cez ťažké životné situácie. Tentokrát mi napadlo, ako by som túto hlavnú myšlienku, na ktorej v podstate stojí moja tvorba, posunul ešte vyššie. Viac ako slová sú už iba skutky a vždy som bol ten, čo radšej ako rozprával, konal. Rozhodol som sa teda, že cena albumu bude ľubovoľná, podľa vlastného uváženia a celý výťažok poputuje do rúk ľuďom v núdzi, ktorí ich potrebujú viac ako ja. Mám z toho skvelý pocit a zrušiť to nehodlám. Merch som si navrhoval sám a s grafickým spracovaním mi pomáhal rovnako ako pri covere albumu kamarát Ľubo Mašura zo Smart4U.

 

Vráťme sa ale späť k samotným textom na albume. Po jeho vypočutí a pozretí som zostal prekvapený z komplexnosti. Na začiatku prezentuješ „horšie“ ľudské vlastnosti ako napríklad príliš vysoké sebavedomie, hriešne ženy, povrchných ľudí. Objavuje sa v tvojich klipoch aj biela maska. Čo symbolizuje?

Presne tak. Ako som už spomenul, celý album je v podstate postupný vývoj a táto biela maska vyjadruje všetko to negatívne a kvázi takú tú bezduchosť ľudí, ktorí sú výsledkom doby. Je len vizuálnym prostriedkom na vysvetlenie toho o čom v tom albume ide. Tým, že si človek zhodí túto masku z tváre, je braný kvázi za KONTRAST tejto doby, nie za jej PRODUKT. Ďalším prostriedkom je štetec a ten tretí nájdete až pri celom „filme“ pokope.

 

Zdroj: Marks

 

Zaujala ma tá maska. V tvojich singloch v piatej skladbe Zrkadlo a šiestej Ľalia sa tejto masky zbavuješ. Sú tieto skladby zlomové, alebo aká je vlastne dejová línia albumu?

Okrem tohoto postupného vývoja od čiernej po bielu sa album skladá zo štyroch hlavných fáz. Prvá fáza (1-4) je negatívna, kedy v skratke správanie človeka nie je správne a stáva sa z neho výsledok doby s veškerými negatívnymi vlastnosťami. Ťahá ho to ku dnua vystihuje to aj spomenutá maska, ktorá sa mu objavila na tvári. Druhá fáza (5-8) je sebareflexívna, v ktorej si človek začína uvedomovať svoje konanie a to, kým naozaj chce byť a čo je pre neho podstatné. Zhadzuje masku z tváre, no tá ho aj tak prenasleduje na každom kroku a on sa musí týmto nástrahám vyhýbať ak nechce spadnúť opäť tam, kde bol. Tretia fáza (9- 12) je pozitívna, vystihujúca to, že to dotyčný zvládol, stal sa kontrastom a pomaly to prenáša aj na ľudí v jeho okolí. Štvrtá fáza (13-16) je uvedomelá a je zameraná už nie iba na MŇA, ale na NÁS všetkých. Človek pochopil, čo je správne a kým chce byť a teraz sa to snaží preniesť aj na ostatných, čo sa mu nakoniec aj celkom darí. Celá táto postupnosť je v podstate z veľkej časti aj môj vlastný príbeh, takže viem o čom hovorím.

 

Po Ľalii sa názvy tvojich songov zameriavajú na kladné ľudské vlastnosti ako napríklad Zohrej ma (cit), Titanic (súdržnosť) a podobne. Ktorú z týchto skladieb by si najviac vyzdvihol? Ktorú z ľudských vlastností, ktoré sa tam nachádzajú si ty ceníš najviac?

To je veľmi ťažké povedať. Podľa mňa je každá z nich veľmi dôležitá. Teda aspoň pre mňa určite. To, ktoré z nich v sebe máme, z nás robí to, kým sme. Keď ich v sebe máš iba trochu, nie je to moc dobré. Keď ich v sebe máš zopár, je to fajn. Keď ich v sebe máš väčšinu, je to super. No keď ich v sebe máš všetky, tak si môžeš povedať, že si naozaj dobrý človek, ktorý vyčnieva z toho zaužívaného kódexu.Ja by som to opäť nazval tak, že si „Kontrast“. Ako vravím, tento projekt je celok a úplný je len vtedy, keď je kompletný. Tie skladby sú možno zaujímavé aj sami o sebe, no dokopy vytvárajú niečo jedinečné a to bolo mojím hlavným cieľom. Preto nedokážem vyzdvihnúť jedinú z nich. Keby čo i len jednu z nich vyhodím, už by to nebolo ono.

 

Kedy bude album dokončený? Myslím videoklip aj k poslednému tracku Kontrast?

To ešte v podstate neviem ani sám. Uvidíme, ako to stihneme. Jediné, čo môžem potvrdiť je, že je už všetko dotočené. Posledný videoklip uzrie svetlo sveta 20.2.2017 a ešte sa môžete tešiť na limitovanú CD-DVD edíciu, kde budú všetky videoklipy spojené do jedného veľkého hodinového „filmu“. No a ešte jedna novinka, o ktorej nevie nik je tá, že šestnástym videoklipom to celé neskončí.O pár rokov vznikne aj pokračovanie.

 

Trochu si pichneme aj do videoklipov. Vidíme v nich mesto v ktorom žiješ – Zvolen. Ale natáčal si aj inde. Ktoré miesta sa ti najviac páčili a čo bolo najťažšie? Osoby, ktoré sa v nich objavujú čerpáš výlučne zo svojich priateľov alebo oslovuješ aj ľudí, ktorých nepoznáš?

Tak samozrejme, že som sa snažil zakomponovať svoje rodné mesto a miesto môjho bydliska čo najviac. Tak isto aj svojich priateľov. Hranice som si však rozhodne nedával žiadne a priložiť ruku k dielu mohol úplne každý. Ako vravím, je to o nás, a preto som aj chcel aby sme to tvorili MY, nie iba JA.

 

Čo potom plánuješ ďalej? Máš rozbehnuté niečo do budúcna?

Už nejaký čas pracujem na treťom albume, ktorý vyjde v roku 2017 (ja viem, som blázon). Bude však opäť úplne odlišný od tohoto posledného. Viac zatiaľ prezradiť nemôžem.

 

Zdroj: Marks

 

Sme na konci nášho rozhovoru. Odkáž niečo našim čitateľom a môžeš pripojiť aj nejaké to motto, podľa ktorého sa riadiš.

Neviem, či je motto niečo, čím sa riadim, no rozhodne sa riadim srdcom a vierou. Asi len toľko, že: majme sa radi, šírme radosť a snažme sa tu po sebe zanechať niečo naozaj hodnotné. Nielen hodnotné majetky. Nie je to všetko o sláve, prestíži a peniazoch. Veľmi ľahko sa totižto môže stať, že nám to ukradne charakter, pokoj, chrbtovú kosť, srdce. To na čom nám kedysi záležalo úplne najviac, ba dokonca kľudne aj seba samého. Menej je niekedy viac a nie vždy je naša túžba správnou voľbou. Boh s vami.