Extrakcia! Termín, ktorý vyvoláva pocity strachu, úzkosti a obáv. Keď sa povie trhanie zubov, každého z nás zaleje pocit horúčavy a neopísateľného strachu. Existuje skutočne mnoho historiek, avšak netreba sa báť zbytočne. Treba si uvedomiť, že nič nie je také, aké bolo v minulosti.

Prichádza bez varovania: Náhly záchvat spustí aj šálka kávy. Aj vás môže  paralyzovať!

Nie je žiadnym tajomstvom ak poviem, že v minulosti bola medicína úplne iná ako je teraz. Môže za to vedecký pokrok a vynájdenie mnohých dôkazov o tom, že extrakcia vôbec nemusí byť taká hrôzostrašná, ako si ľudia myslia. Kedysi nebolo inovatívnych prostriedkov na to, ako zabrániť bolesti. Neexistovali žiadne injekcie, ktoré zmiernili bolesti natoľko, že ste samotný zákrok vôbec nepocítili.

Trhanie zubov bolo mučenie, používali sa aj kováčske kliešte

V súčasnosti sa pred extrakciou podáva lokálna anestéza, ktorá sa postará o to, aby ste žiadne nepríjemné pocity a bolesti neprežívali. Rozhodujúcim faktorom je však samotný lekár, ktorý ak Vás vhodne usmerní a informuje o tom čo Vás neminie, dokážete sa upokojiť natoľko, že si ani nevšimnete a budete mať úspešne po nepríjemnom zákroku.

Anestézia: Rizikový výlet do neznáma?

O pár dní takýto druh zákroku čaká aj mňa. Hoci mám veľké obavy, ako to bude prebiehať, veľmi dobre viem, že niet sa čoho báť. Môj zubný lekár mi všetko vysvetlil, čím ma dokázal upokojiť a otvoril mi cestu dôvery do jeho ambulancie. Ak čaká podobný zákrok aj Vás, neobávajte sa. Všetko dopadne dobre a ani si nestihnete uvedomiť a budete mať úspešne za ním.

O jeden zub menej: Čo robiť, keď vám musia vytrhnúť zub? - Žena SME

Zdroj: Čojee!?|Foto: smiledesigncenter.hu