Vedci v Južnej Afrike vo štvrtok identifikovali nový variant koronavírusu s mutáciami, čo viedlo niekoľko krajín k rýchlemu obmedzeniu cestovania.

Tento variant v priebehu niekoľkých hodín spôsobil to, že Británia, Izrael a Singapur obmedzili cestovanie z Južnej Afriky. Odvolali sa na hrozbu nového variantu. Vedci v Austrálii a na Novom Zélande uviedli, že nový typ koronavírusu pozorne sledujú.

V posledných dňoch vedci objavili variant B1.1.529 po tom, čo pozorovali nárast infekcií v ekonomickom centre Južnej Afriky. Podľa Národného inštitútu pre prenosné choroby v Južnej Afrike doteraz identifikovali 22 pozitívnych prípadov. Následne v Hongkongu zistili dva prípady, oba zjavne spojené s niekým, kto pricestoval z Južnej Afriky.

nelieta sa pre nový variant

Od vypuknutia pandémie sa objavilo množstvo variantov. Jednou zo základných obáv je, či zmaria boj proti vírusu alebo obmedzia účinnosť vakcín. Juhoafrickí vedci sa dnes stretnú s technickým tímom Svetovej zdravotníckej organizácie, aby prediskutovali nový variant a úrady mu pridelia písmeno gréckej abecedy.

Nečaká sa však na zavedenie obmedzení. Preto už vo štvrtok večer Británia zakázala lety z Južnej Afriky, Botswany, Eswatini, Lesotha, Namíbie a Zimbabwe. Šesť krajín bude pridaných do červeného zoznamu krajín, čo znamená, že po príchode budú musieť všetci cestovatelia vstúpiť do karantény.

Potrebujeme viac údajov, ale teraz prijímame preventívne opatrenia,“ uvádza na Twitteri Sajid Javid, minister zdravotníctva.

variant b1.1.529

B1.1.529 má „veľmi nezvyčajnú konšteláciu mutácií“ s viac ako 30 mutáciami v samotnom spike proteíne, hovorí Tulio de Oliveira. Na receptore ACE2 – proteíne, ktorý pomáha vytvárať vstupný bod pre koronavírus na infikovanie ľudských buniek – má až 10 mutácií. Na porovnanie, variant Beta má tri, Delta má dve, povedal pán de Oliveira.

Vedci stále nemajú jasno v tom, ako účinné budú existujúce vakcíny proti novému variantu, ktorý vykazuje mutácie, ktoré by mohli odolávať neutralizácii. „Variant zdieľa podobnosti s variantmi Lambda a Beta, ktoré sú spojené s vrodeným vyhýbaním sa imunite.“ To hovorí Richard Lessells, špecialista na infekčné choroby.

Nový variant vo veľkej miere zistili medzi mladými ľuďmi, teda skupinou, ktorá má zároveň najnižšiu zaočkovanosť v Južnej Afrike.

Zatiaľ čo sa prípady nového variantu sústreďujú najmä v ekonomickom centre krajiny, je „len otázkou času“, kým sa vírus rozšíri po celej krajine. Školy sa práve zatvárajú a rodiny sa pripravujú cestovať počas nadchádzajúcich prázdnin.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: climateaction, cosmosmagazine, businessstandard