Meghan Markle, britská vojvodkyňa zo Sussexu, sa o súčasných nepokojoch rozhodla prvýkrát verejne prehovoriť. Od smrti Afroameričana Georga Floyda ubehlo už pár dní a v krajine zavládol chaos. Protesty v USA sa neustále zväčšujú a čoraz viac ľudí prichádza k zraneniu. Čo je však horšie, tieto protesty sa rozšírili aj do Európy, konkrétne do Nemecka, Talianska či do Veľkej Británie.

Svoj veľký vplyv využila na dobrú vec aj Meghan Markle. Vojvodkyni zo Sussexu súčasná napätá situácia nie je ľahostajná, možno o to viac, že sama má s rasistickými prejavmi na svoju adresu bohaté skúsenosti. Šikanovala ju britská tlač, ale i verejnosť aj kvôli jej pôvodu.

Vo videu sa Meghan obrátila na študentov svojej bývalej strednej školy. Nabáda mladých Američanov, aby sa stali súčasťou obnovy a odkázala im, že po dovŕšení 18 rokov a získania volebného práva majú možnosť použiť svoje hlasy silnejším spôsobom, než kedy mohli.

,,Budete súčasťou prestavania spoločnosti. Viem, že sa ľudia často pýtajú, koľkokrát musíme prebudovať spoločnosť? Ale viete čo, budeme ju prestavovať a prestavovať, až kým nebude prestavaná. Pretože keď je pokazený základ, sme takí aj my,“ vyhlásila Meghan.

Spomínala aj na nepokoje z roku 1992 v Los Angeles, kde známa americká herečka vyrastala. Vtedy ich vyvolal oslobodzujúci rozsudok pre policajtov, ktorí surovo zbili černocha Rodneyho Kinga.

,,Mrzí ma, že sme v niektorých ohľadoch nedokázali posunúť svet takým smerom, akým by ste si to zaslúžili.“

Vo svojom prejave povedala, že dlho rozmýšľala nad tým, či sa má k aktuálnej situácii vyjadriť. Nakoniec do toho šla, aj keď si nebola veľmi istá. Spomenula si na radu jej profesorky zo strednej školy, ktorá jej povedala, aby vždy uprednostnila potreby iných nad svoj strach. Verejnosti odkázala silné slová, nad ktorými by sa mal zamyslieť nejeden človek.

,,Čo sa deje v našej krajine, v našom štáte a v našom meste je úplne devastujúce. Nebola som si istá, čo vám mám povedať. Chcela som povedať niečo správne a bola som naozaj nervózna, či sa mi to podarí alebo či budú moje slová správne pochopené. Ale potom som si uvedomila, že jediné zlé, čo môžem povedať, je nepovedať nič, pretože na živote Georgea Floyda záleží, na živote Breonney Taylorovej a Philanda Castilea aj Tamira Ricea záleží, rovnako, ako na životoch ďalších, ktorých mená poznáme, ale aj tých, ktorých mená nepoznáme.“

Nakoniec prezradila to, že aj ona sama sa odmalička stretávala s rasizmom. Ľudia pred ňou rozprávali vtipy o černochoch, pričom dobre vedeli, že Meghan je mulatka. Kým jej otec je beloch, jej matka Doria Ragland je hrdá Afroameričanka.

Meghanin dedko jej často rozprával o tom, ako museli v Kalifornii chodiť do KFC iným vchodom, ako bežne chodia bieli Američania. Jedlo si museli prevziať pri zadných dverách a potom jedli na parkovisku.

https://www.youtube.com/watch?v=cthtdE1aWRQ&feature=youtu.be

Zdroj: pravda.sk | Foto: tumblr.com | Video: YouTube