Ivan Galád, rodák zo stredného Slovenska, ktorý pôsobil pri kormidle slovenského výberú hráčov do dvadsaťjeden rokov. Momentálne pôsobí v druholigovej Nitre.

 

Aké boli vaše futbalové začiatky?

Vyrastal som na malej dedinke, ktorá sa volá Bzovík  je to v okrese Zvolen. Môj ocko bol veľmi veľký fanúšik futbalu a mal vlastné mužstvo a na zápasy sme chodili  šestnásti v jeho   aute, myslím, že to bola nejaká Škoda šestnásti sme vystúpili a hrávali futbal po okolitých dedinách. Neprežil som profesionálny život ako hráč ale moje spomienky na futbalové začiatky sú nádherné.

 

Aký ste boli typ hráča?

Bol som útočník vedel som len hlavičkovať. Mal som obrovskú túžbu, žiaľ bohu zdravotne som potom nemohol pokračovať, ale bol som strelec dával som góly väčšinou hlavou.

 

Kedy ste sa rozhodli, že sa vydáte na trénerskú cestu? 

Keď som skončil vysokú školu, mal som 23 rokov a vedel som, že moja športová výkonnosť je len do určitej úrovne. Čiže, vedel som, že ako hráč nikdy nedosiahnem méty,  po ktorých som túžil.  Tak som sa prihlásil na Dobrej Nive, je to malá dedinka v okrese Zvolen a začal som trénovať okresnú súťaž žiakov.

 

Vy ste pokračovali za veľkou mlákou v akadémi Roman Tulis Socer Scholl Vancour.  

 Je to dodnes najväčšia fungujúca futbalová škola na pobreží Pacifiku,  to znamená na celom pobreží západnej Kanady a môjKamarát Roman mi ukázal, ako človek môže fungovať aj v zahraničí v nefutbalovej krajine. Všetci hráči pôsobili vo svojich kluboch, bol to zvláštny model a dvakrát do týždňa chodili na extra tréningy k nám. Prirovnám to k slovenskému modelu, ako keby hráči Slovana, Žiliny, Košíc a Nitry chodili dvakrát do týždňa na špeciálne tréningy za čo by si platili.

Zdroj: MY Nitrianske noviny – Martin Kilian ml.

 

V dnešnej dobe nastupuje trend mladých trénerov majú to ťažké, keď ten vekový rozdiel medzi hráčom a trénerom nie je moc veľký?

Je kult mladosti. Najmä v profesii trénerskej a ja prajem tým trénerom, aby  mali otvorené dvere, aby boli úspešní a hlavne, aby prebrali zodpovednosť za celý  slovenský futbal, ktorý v im podstate  momentálne patrí,

 

Čo by ste im chceli odkázať?      

Majú to oveľa ľahšie, ako sme to mali my pretože, keď sme začínali my, tak generácia starších trénerov bola menej dostupná ako je to teraz. Určite im prajem, aby mali veľké úspechy.

 

Trénovali ste slovenský výber hráčom do 21 rokov. Ako spomínate na toto obdobie?

 Najkrajšie obdobie môjho profesionálneho života. Trénoval som vynikajúcich hráčovm mohol som viesť mužstvo v druhej najvyššej kategórii na Slovensku a vďačím za to Nitre.

 

 Je ťažké ukočírovať hráčov, o ktorých sa zaujímajú popredné európske kluby?

 Nie. Je to krásne a  nič krajšie neexistuje.

 

Ktorého trénera považuje za symbol futbalovej moderny?

 Ťažká otázka.  Je ich veľa. Rôzne štýly  veľmi sa mi páči juhoamerický  štýl,  páčia sa mi starší tréneri, typu Bielsa možno teraz každému samozrejme Guardiola, Conte a podobne.

 

Guradiola sa vyjadril, že po angažmá v Man City už neplánuje ďalej pokračovať v trénerskej kariére. Čo si myslíte čo ho k tomu mohlo viesť?

Ja by som nehodnotil rozhodnutia slová týchto trénerov, ale počuli sme to od   Villasa – Boasa   je to krásne, keď tréner v mladom veku dosiahne obrovské úspechy a chce  nájsť nový obzor. Podobne je to aj u iných trénerov na Slovensku. U nás je zakorenené, keď ste niekde tréner umriete ako tréner. Nie je to pravda môžete sa posunúť v živote do inej oblasti.

 

Zdroj: MY Nitrianske noviny – Martin Kilian ml.

Čo sa snažíte všepiť mladým hráčom?

Ja mám také dva atribúty. Podľa mňa veľká disciplína a motivácia. Dve veci disciplína sebe samému, ku klubu, k prostrediu, k spoluhráčom a samozrejme obrovská motivácia.

 

Na ktorý futbalový moment budete spomínať do konca života?

Na prehru v baráži s Talianskom, kde rozhodcovia  veľmi negatívne ovplyvnili našu budúcnosť hráčov a realizačného tímu.

 

Nejaký kladný moment.

Veľmi veľa kladných momentov. Celé obdobie, ktoré som prežil vo futbale,  považujem za veľmi  kladný moment.

 

Pred pár týždňami bola odovzdaná  Zlatá lopta. Keby ste mali možnosť komu by ste zverili svoj hlas.  

Messimu. Veľmi sa mi páči  a určite je veľmi veľa hráčov,  ktorý rozdávajú ľudom  radosť a on je jeden z nich.

 

Podľa Vás, ktorá liga na svete je najlepšia a najkvalitnejšia?

 Najťažšia je anglická a najkrajšia je španielska.

 

Prečo práve španielska liga?

 To je ťažko zdôvodniť prečo práve španielska, prečo sa vám páči Naomi Campbell  je to ťažko.  Tak to cítim

 

Čo chýba v dnešnej dobe vo futbale?

Rešpekt. Niektoré veci robíme chybne aj my nie som na to povolaný, aby som sa vyjadroval k nášmu slovenskému futbalu. A osobne si myslím, že chýba rešpekt.

 

V dnešnej dobre špičková hráči mieria do Čína za lepšími platovými podmienky. Je to trend dnešnej doby?

Je to úplne prirodzené. Pódium pre futbal je vždy Európa aj to tak ostane. Vidíme, že juhoamerickí hráči, kde je ten futbal na fantastickej úrovni prechádzajú do Európy  a toto je nový fenomén, ktorý priniesol  život a je to bežné a normálne.

 

V minulej sezóne udivoval svet Leicester City. V tomto ročníku sa im v anglickej lige nedarí, ale naopak sa im podarilo vyhrať skupinu LM. Kde je dôvod prečo sa im nedarí?

Ja nie som kompetentný na to odpovedať, ale pri Leicesteri ma zaujalo, že majú skúseného trénera, ktorý prešiel mnohými inštanciami.  U nás sa dáva šanca štyridsiatnikom a svet nám ukazuje, že aj tréneri, ktorí  majú svoje skúsenosti vedia dosiahnuť veľké výsledky a Ranieri ma veľký podiel na tomto úspechu. Je úplne prirodzené, že po dosiahnutí určitých mét prídu aj také mierne pády.

 

Mužstvá sa pripravujú na jarnú časť sezóny, je tá zimná príprava pre hráčov dôležitá?

Zimná príprava neexistuje. To je len nami vymyslený fenomén, Bundesliga sa hrá s krátkou prestávkou, španielska sa stále hrá. Pojem zimná príprava neexistuje.

 

V súčasnosti trénuje FC Nitra. Slovenské porekadlo hovorí, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, vo vašom prípade to neplatí.

Ja som sa nastavil, že som tu prvýkrát  a som rád, že  môžem  povedať predchádzajúce obdobia boli úspešné vieme o tom, že sme vybojovali Európsku ligu. Vieme o tom, že sme postúpili do ligy, ale som nastavený že som tu prvýkrát.

 

Stále platí to pravidlo, že vždy je mužstvo ľahšie zachrániť v lige ako ho tam znovu dostať?

Som presvedčený, že toto mužstvo by hralo stred najvyššej súťaže. Na to, aby postúpilo ho musíme posilniť.