V mexickom meste Tijuana, ležiacom na hraniciach so Spojenými štátmi, v pondelok zastrelili fotoreportéra Margarita Martineza. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady i novinárske organizácie.

Telo 49-ročného fotoreportéra sa našlo pri jeho dome, uviedli úrady v štáte Baja California, v ktorom sa Tijuana nachádza. Podľa prokuratúry utrpel strelné poranenie hlavy. Martinez pracoval pre viaceré médiá vrátane týždenníka Zeta of Tijuana a podľa organizácie Yo sí soy periodista (Som novinár) čelil vyhrážkam od ľudí spojených s organizovaným zločinom.

Tento rok to nie je prvý novinár

Úrady takisto vyšetrujú vraždu ďalšieho novinára a aktivistu Josého Luisa Gambou v meste Xalapa v štáte Veracruz ležiacom na východe Mexika. Gambou previezli do nemocnice 10. januára po tom, čo ho pobodali a nechali ležať na ulici. Nie je jasný súvis útoku a jeho práce. Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) zaraďuje Mexiko spolu s vojnou zničenou Sýriou a Afganistanom medzi najnebezpečnejšie krajiny sveta pre žurnalistov.

Vlani v Mexiku zavraždili najmenej sedem novinárov a nie je jasné, či všetky tieto vraždy súviselia s ich prácou. Od roku 2000 v Mexiku zavraždili viac ako 100 novinárov. No len v malom počte z týchto činov boli aj páchatelia odsúdení.

Čítaj tiež:

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / FOTO: REUTERS/Jorge Duenes