Malá krajina a len niečo cez 5 miliónov obyvateľov. No napriek tomu silný, družný a športový národ. Takto by som charakterizoval Slovensko. A áno, niektorí teoretici a odborníci len mávajú rukou, že toto boli ojedinelé úspechy a Slovensko je v skutočnosti krajina náhodných úspechov, no ja si dovolím nesúhlasiť. Sme malá krajina, ktorá si nemôže dovoliť každý rok pomýšľať na titul v každom športe. Sme krajina, kde medzinárodný úspech znamená spúšťač eufórie, vzbudenie záujmu o šport a hlavne nás tento úspech dokáže spojiť. 

Futbal

Jednoznačne najpopulárnejší šport na svete, a taktiež aj na Slovensku. Síce to bola veľmi dlhá cesta k úspechu, alebo teda k účasti na prestížnom podujatí, nakoniec sa to podarilo. V roku 2010 sa odohrali MS vo futbale v Juhoafrickej republike. Futbalový sviatok, ktorý sa koná raz za 4 roky, bol nakoniec aj s našou účasťou. Po 22 získaných bodoch v kvalifikačnej skupine, v ktorej nás dokázalo poraziť len Slovinsko, sme sa dostali na záverečný turnaj. Ten posledný pamätný zápas kvalifikácie sa odohral v Poľsku, na zasneženom teréne, a my môžme našim susedom ďakovať za vlastný gól, ktorý nás posunul na výslnie a vďaka nemu sme mohli v Afrike napísať nádherný príbeh.

Slovensko sa v záverečnom turnaji dokázalo prebojovať v silnej skupine zloženej z tímov Nového Zélandu, Talianska a Paraguaja. Zápas s Novým Zélandom nám priniesol dobrú remízu 1:1, ten s Paraguajom zasa ťažkú prehru 0:2. Posledný skupinový zápas sa zapísal do histórie a sŕdc všetkých slovákov. Taliansko sme dokázali poraziť 3:2 a postúpiť tak do osemfinálne, kde sme vypadli v súboji s Holandskom v pomere 2:1. 

https://www.youtube.com/watch?v=4trZBC6VItM

Ďalším úspechom Slovenska bol postup na ME v roku 2016, ktoré sa konali vo Francúzsku, neskoršom finalistovi turnaja. V kvalifikačnej skupine sa Slovensko stalo jediným tímom, ktorý porazil futbalovú veľmoc – Španielsko, na našej pôde 2:1. Priamy postup zo skupiny pre nás znamenal turnajovú skupinu v zložení Wales, Rusko a Anglicko. Náš odhodlaný tím dokázal poraziť silné Rusko a remizovať s Anglickom, čo nám stačilo na postup zo skupinovej fázy, po ktorej sme narazili na veľmi silné Nemecko, ktorému sme podľahli 3:0.

https://www.youtube.com/watch?v=_g_HeCQPoyA

Hokej

Slovenský hokej sa od osamostatnenia našej krajiny tešil veľkej popularite. To sa odzrkadlilo aj na výsledkoch na svetových šampionátoch. Určite si všetci pamätáte najväčší úspech Slovenska, a to zlaté medaile a titul majstrov sveta z roku 2002. Samozrejme, po tom prišla hneď nasledujúci rok ďalšia medaila, tento krát bronzová. Celkovo sme ich získali 4, kolekciu dopĺňa strieborná medaila z roku 2000 (Petrohrad) a opäť strieborná z roku 2012 (Švédsko – Fínsko). 

Náš najväčší úspech, teda zisk titulu majstra sveta, je spájaný aj s najväčšími hviezdami nášho hokeja v ére samostatnosti. O triumf vtedy bojovali také mená slovenského hokeja, ktoré zanechali aj veľkú stopu aj v NHL. Patria sem napr. Miroslav Šatan, Peter Bondra, Žigmund Pálffy, Richard Lintner, Vladimír Országh, Ján Lašák, Ľubomír Višňovský, Michal Handzuš. Na súpiske nároďáku chýbali mená ako Zdeno Chára, Marián Gáborík či už zosnulý Pavol Demitra. Môžme len hádať, o koľko viac gólov by sme súperom nasúkali, keby náš tým doplnili tieto mená.

https://www.youtube.com/watch?v=FrlHX6aK7JM

Nemôžeme zabúdať ale ani na úspech juniorskej reprezentácie na MS U20 z rokov 1999 a 2015, keď sa im zhodne v Kanade podarilo získať bronzové umiestnenie za účasti budúcich hviezd ako Godla, Cehlárik, Réway, Rosandič, Bondra (2015).

Škoda len, že chalani nevedeli nadviazať na úspechy zo svetového šampionátu a pretaviť ho do cenného kovu aj pod olympijskými kruhmi. Na tejto úrovni sme dokázali získať najlepší výsledok v podobe 4. miesta zo ZOH 2010 v Kanade (Vancouver). 

https://www.youtube.com/watch?v=rZDBmMa-2hE

Zdroj: youtube.com, foto: iihf.com