Existuje mnoho teórií o tom, aký postoj treba zaujať k samotnej prírode.
Ekológia nám povráva o tom, akými krokmi by sme mali prispievať k zlepšeniu prírody. Treba si uvedomiť fakt, že za súčasný stav prírody je zodpovedný sám človek. Ľudia nemajú dostatok informácií o tom, ako by sme sa v prírode mali správať, aby sme jej svojim konaním neškodili. Čo by sme mali podniknúť k zlepšeniu životného prostredia?
Poznáte význam ekologického myslenia? Keď šetríme prírodu, šetríme aj financie. Túto skutočnosť si mnoho ľudí neuvedomuje, hoci je podstatnou a nevyhnutnou súčasťou našej spoločnosti. Prečo teda nespojiť príjemné s užitočným?
Najvýznamnejšie zmeny posledných rokov – kroky k lepšiemu prostrediu!
Plast – moderná doba si s ním nevie rady. Je to vďaka jeho jednoduchej výrobe, no následné spracovanie je po jeho použití problematické kvôli tomu, že sa v prírode nerozkladá napr. tak rýchlo ako papier. Stovky rokov zostáva medzi nami v nezmenenej podobe a problémom sú aj mikroplasty, ktoré sa dostávajú do voľnej prírody.
Plastové tašky, sáčky a slamky
Obrovský problém a veľké diskusie vyvoláva najmä používanie zbytočných plastov. Medzi ne jednoznačne zaraďujeme plastové tašky a sáčky, ktoré sa v minulosti stali neoddeliteľnou súčasťou všetkých obchodných reťazcov, väčších aj menších. Tlak aktivistov a aj samotného životného prostredia prinútil svetové vlády k ráznemu zákazu predaja zbytočných plastových výrobkov, najmä tých jednorázových, a prechod na ekologickú verziu papierových, či recyklovateľných. Niektoré obchody si vzali k srdcu ekopolitiku viac a svoju obchodnú stratégiu orientujú hlavne na vypudenie nerecyklovateľných jednorázových výrobkov zo svojich predajní.
Plastové slamky sú azda témou, ktorá nám v hlavách rezonuje ako najčerstvejšia. Len nedávno aj na Slovensku vošiel do platnosti zákaz predaja plastových slamiek. Okolité krajiny a najväčší spotrebitelia už pred tým avizovali zákaz predaja a prechod na rôzne aleternatívy (papierová, kovová, sklenená, bambusová). Dobrým príkladom pre každého je McDonald´s vo Veľkej Británii, ktorý v roku 2018 oznámil prechod na papierové slamky. Vo svojich viac ako 1300 predajniach na ostrovoch denne využíva približne 1,8 milióna slamiek.
Štatistiky uvádzajú fakt, že cesta odhodených slamiek miery do oceánov a morí. Odhaduje sa, že ich tam môže byť od 500 miliónov až do 7 miliárd. Problém tvoria hlavne pre vodné živočíchy. Skonzumovanie plastového odpadu im výrazne skracuje dĺžku života, či už samotnou konzumáciou alebo pridusením.
Ekologický pohon automobilov – HYBRID
Jednou z najväčších výziev 21. storočia bude zmierniť negatívne vplyvy dopravy – skleníkové plyny, znečistenie ovzdušia a hluk – a súčasne zabezpečiť pozitívne aspekty mobility. Ľudia žijúci v blízkosti frekventovaných ciest v Európe sú stále obzvlášť vystavení nadmerným hladinám znečistenia ovzdušia. Škodlivé úrovne oxidu dusičitého (NO2) prekračujúce zákonné limity boli v roku 2010 zaznamenané v 44 % staníc monitorujúcich ovzdušie pri cestách.
Tieto znečisťujúce látky môžu mať vplyv na kardiovaskulárny systém, pľúca, pečeň, slezinu a krv. Je veľmi dôležité povedať, že žiadne vozidlo nebude nikdy 100 % ekologické. Nástupom elektrických vozidiel sa to nezmení. Tvrdíme však, že ak naozaj potrebujete používať vozidlo, elektrický automobil je lepšou voľbou pre životné prostredie. Používať verejnú dopravu alebo jednoducho ísť do práce pešo alebo bicyklom bude ale pre životné prostredie vždy oveľa lepšie. Auto je stále len auto. Nahradením jedného typu iným typom sa problémy s dopravou, ako sú napríklad dopravné zápchy, nevyriešia.
Ekologická elektrická energia
Energia slnka patrí medzi obnoviteľné zdroje energie a môžeme ju využívať rôznymi spôsobmi a pre rozdielne účely. S neustále rastúcimi cenami energií sa do popredia ako jedna z výhod dostávajú energetické úspory a zväčšuje sa okruh zákazníkov, pre ktorých sa solárna energia stáva taktiež rentabilná.
Solárne panely a systémy
Využitie týchto ekologických solárnych zariadení jednoznačne zvyšuje hodnotu vášho objektu. Na základe obnoviteľných zdrojov energie šetríte energiu, máte nižšiu spotrebu a prírode dávate zelenú. Takže Vám ich môžeme len doporučiť.
Aký postoj by sme mali zaujať k zlepšeniu nášho životného prostredia?
1.Šetrenie papierom
Síce sa zdá na prvý pohľad banálne, no v neposlednom rade aj veľmi dôležité. Každý týždeň si v našich poštových schránkach nachádzame rozličné letáky. Ich množstvo netreba ani bližšie špecifikovať. Keď si vezmeme len obyčajné papierové letáky. Vydávanie veľkého množstva papiera nie je určite ten správny prístup, ktorý by sme mali zaujať k šetreniu životného prostredia. Prečo teda nestaviť na čítanie online letákov? Šetríme tým peniaze, no na druhej strane aj naše lesy. Rôzne výpisy z banky, ktoré sú Vám posielané poštou nie sú tiež tou najvhodnejšou alternatívou. Čo tak požiadať banku o zasielanie online dokumentov?
2.Pozor na zbytočnosti!
Nie je žiadnym prekvapujúcim zistením ak poviem, že dnešná doba naberá na intenzite z hľadiska rôznych produktov. Všetkého je veľa a mnoho z týchto vecí naozaj nepotrebujeme, no aj napriek tomu po nich siahame. Nápoje v plastových fľašiach? Žiadna sláva. Nákupom plastových fliaš by sme sa určite mali vyhnúť.
3.Nikdy nevyhadzujte, pokúste sa opraviť!
Veľmi dôležitá skutočnosť, ktorej sa mnoho ľudí vyhýba. Dnešní ľudia sú veľmi pohodlní a leniví na to, aby niečo opravili. Radšej vezmú peňaženku a kúpia úplne nový produkt. Mnoho ľudí sa ani len nezamýšľa nad tým, či nemožno niečo opraviť. Automaticky sa vydajú na cestu do najbližšieho obchodného centra, čím si ani neuvedomujú aký negatívny vplyv to má na samotný chod prírody.
Máte veľa oblečenia, ktoré nepotrebujete? Nevyhadzujte! treba staviť na charitu! Existujú ľudia, ktorí by Vaše oblečenie ocenili a využili. Každá pomoc musí mať svoje pravidlá, aby bola účinná a priniesla viac úžitku, ako práce. V charitných centrách funguje krízový šatník, ktorý slúži ľuďom v núdzi. Tí k nám prídu špinaví, mokrí a potrebujú sa prezliecť. Čo robiť, keď chcete s oblečením skutočne pomôcť a čomu sa vyhnúť? Aké oblečenie pomáha? Ľudia na ulici v zime potrebujú najmä: hrubé ponožky, nepremokavé odolné topánky, nohavice, rifle alebo tepláky, teplú spodnú bielizeň, tričká s dlhým rukávom, mikiny, hrubé svetre a nepremokavé teplé bundy. Na jar a na jeseň potrebujú prechodné oblečenie, jarnú a jesennú obuv, v lete zas vzdušné oblečenie, tričká s krátkym rukávom, krátke nohavice a tenkú spodnú bielizeň.
4.Plátená nákupná taška!
Nákupné tašky? Prečo nie? Avšak prednosť by sme mali dať pláteným a látkovým. Nie tým tradičným. Nie je to zrovna ten najvhodnejší krok k zlepšeniu prírodného prostredia. Ale to snáď netreba ani bližšie spomínať.
Nikdy sa nebojte bojovať za to, čo má pre Vás hodnotu. Ak to má napomôcť k zlepšeniu životného prostredia, naozaj sa nemáte čoho obávať.
Zdroj: Čojee!?|Foto: eco-edu.eu / unsplash.com / encerti.eu