Hlavnou astronomickou udalosťou týchto dní je mimoriadne jasná kométa Neowise. Zážitok z jej pozorovania nám však dopraje ďalší zaujímavý jav, možnosť vidieť na oblohe všetky planéty slnečnej sústavy!

Túto informáciu nám priniesol astrofyzik Patrik Čechvala z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

,,V súčasnosti sú planéty postavené tak, že pozorovateľovi, ktorý si privstane nadránom, sa naskytne skutočne zaujímavý pohľad. V tomto čase je totiž možné pozorovať prakticky všetky planéty, ktoré sú viditeľné voľným okom. Na rannej oblohe sa nachádzajú aj Urán a Neptún, no na ich pozorovanie je už potrebné použiť ďalekohľad.“

Ide o unikátny jav!

Niečo podobné sa udeje iba raz za niekoľko rokov a v kombinácii s kométou viditeľnou voľným okom je takáto situácia ešte výnimočnejšia.

Venušu a Merkúr sa bude dať pozorovať až po západe Slnka. O pol tretej ráno zažiari nad východným obzorom Venuša a okolo štvrtej ráno sa zjaví aj Merkúr. Vhodné podmienky na pozorovanie Merkúra nastávajú len raz za niekoľko mesiacov.

Jupiter a Saturn vychádzajú v týchto dňoch na oblohu medzi pol deviatou a deviatou večer a sú celú noc viditeľné ako dva výrazné objekty. Do červena sfarbistá planéta Mars vychádza na oblohu o polnoci. Ak máte doma ďalekohľad, tak môžete sledovať aj vzdialené planéty Urán a Neptún.

Čas máte do 25. júla, potom sa tieto objekty budú ťažšie pozorovať, respektíve sa vám to už nepodarí vôbec. Avšak niektoré planéty budete môct vidieť na oblohe ešte aj v októbri či v decembri. Veľa šťastia!

Zdroj: tech.sme.sk | Foto: insider.com