Britský premiér Boris Johnson dostane od polície pokutu za usporadúvanie večierkov počas pandémie COVID-19

Londýnska metropolitná polícia v utorok oznámila, že udelila viac ako 50 pokút v rámci vyšetrovania „Operácie Hillman“.

Ide o zhromaždenia, ktoré sa konali vo vládnych priestoroch na Downing Street a Whitehall. Zatiaľ čo žil zvyšok krajiny pod prísnymi pandemickými obmedzeniami, premiér navštevoval večierky. Tieto odhalenia vyvolali národné pobúrenie.

Kancelária britského premiéra Borisa Johnsona v utorok oznámila, že dostane pokutu za porušenie predpisov COVID-19. Pokutu dostane aj šéf financií Rishi Sunak.

„Predseda vlády a minister financií dnes dostali oznámenie, že metropolitná polícia im má v úmysle udeliť pevné sankcie,“ uvádza hovorca Johnsonovho úradu.

Nie je jasné, akú výšku pokuty Johnson a Sunak dostali. Okrem toho nevieme, za ktoré zhromaždenia Johnsonovi a Sunakovi pokuty udelili. Pokutu dostane aj manželka premiéra Carrie Johnsonová.

Johnsonovo riešenie škandálu tiež vyvolalo odsúdenie. Premiér pôvodne odmietal obvinenia z nezákonných zhromažďovaní tvrdením, že sa nekonali žiadne večierky. Keď sa v britských médiách začali objavovať zábery z týchto stretnutí, povedal, že o nich nevedel a že je pobúrený. Po tom, čo sa objavil obrázok, na ktorom bol s manželkou údajne na jednom takom večierku, sa ospravedlnil. Napokon povedal, že si myslel, že sa zúčastňuje „pracovnej akcie“.

boris johnson

Johnsonovou vládou otriasol hnev verejnosti v súvislosti s odhaleniami, že jeho zamestnanci v rokoch 2020 a 2021 organizovali kancelárske večierky, narodeninové oslavy a piatky pri víne. Miliónom ľudí v Británii totiž zakázali stretávať sa čo i len s priateľmi a rodinou. Kvôli tomu rozdávala polícia pokuty od 60 libier do 10 000 libier za spoločenské stretnutia, ktoré porušujú pravidlá.

Oponenti a niektorí členovia vládnej Konzervatívnej strany uviedli, že by mal Johnson odstúpiť.

Tento trest robí Johnsona prvým úradujúcim britským premiérom, ktorý bol uznaný vinným z porušenia zákona.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: cnn.com, npr.org | Foto: pexels, instagram.com/borisjohnsonuk

reklama