Od vypuknutia pandémie nového koronavírusu, ktorý postihol celý svet, sa udialo veľa vecí. Šíriaci sa vírus zabil nespočetné množstvo ľudí takmer v každej jednej krajine, izoloval nás od všedného života a v neposlednom rade preveril finančnú situáciu slovenských firiem, domácností a jednotlivcov.
Počet potvrdených prípadov nákazy neustále narastá. Niektoré bezpečnostné opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu už vláda zrušila, iné však stále platia, ako napríklad povinné nosenie rúšok. Nie všade sa tieto pravidlá dodržiavajú.
Po mesiacoch dlhého čakania sa s istými obmedzeniami otvorili múzeá, divadlá, kiná, reštaurácie, kaviarne, ale aj tanečné kluby či diskotéky. Obľúbené nočné miesto mladých ľudí malo byť pôvodne zatvorené až do 1. septembra, ale vláda nakoniec rozhodla inak. Po trojmesačnej odmlke sa do ulíc opäť vrátil nočný život.
Čo sa zmenilo?
Počas dočasného zatvorenia nočných klubov to mali najhoršie tí, ktorých daná práca živí. Iní to mali skôr ako doplnkovú prácu, brigádu. Na viacerých miestach bol dokonca personál prepustený, niektorých nakoniec prijali naspäť. Pri uvoľňovaní opatrení sa nočné kluby a diskotéky dostali až na posledné miesto, čo vyvolalo u zamestnávateľov podnikov veľký hnev.
V interiéri je dostupná dezinfekcia, bary a podlahy sa umývajú špeciálnym antibakteriálnym prostriedkom. Po znovuotvorení nočných klubov zachytili zamestnávatelia určitú zmenu v správaní zákazníkov.
,,Posledný víkend sme si všimli, že dvojnásobne viac ľudí platí kartou.“
Prečo? Najviac baktérií sa nachádza práve na hmotných peniazoch alebo jednoducho nechceli prísť do kontaktu s barmanom. Zaujímavosťou je, že ľudia rúška nenosia a personál ich k tomu ani nenúti, ale viackrát upozorňuje. Zákazníkom ide len o jedno – zabaviť sa bez obmedzenia. Nie je to riziko?
A čo sľúbené koncerty a turné? Vopred naplánované akcie sa buď úplne zrušili alebo presunuli na budúci rok, keď budú na to priaznivejšie podmienky. Niektorí speváci či hudobné skupiny predsa len nezrušili svoje vystúpenie a rozhodli sa ho uskutočniť.
Polícia z času na čas kontroluje miesta s vyššou koncentráciou ľudí ako sú obchodné centrá, športové a kultúrne podujatia, diskotéky a stanice. Z 2942 podnetov porušenia povinnosti nosenia rúšok bolo 1594 priestupkov.
Z osobného hľadiska si myslím, že by hromadné podujatia mali viac kontrolovať. Predsa len tu sa zíde najviac ľudí, niekedy to je dokonca telo na telo. Nie je tu žiaden odstup a na istých miestach pri vstupe do klubov nemerajú ani teplotu. Aký je váš názor na diskotéky počas pandémie? Ste za alebo proti?
Zdroj: svet.sme.sk, kosicednes.sk & ta3.com | Foto: pinterest.com