Keď idete ráno na trh alebo do obchodu, očakávate, že si kúpite čerstvé ovocie a zeleninu slovenského pôvodu. Nie vždy to tak v skutočnosti je. Niektoré obchody vydávajú svoje potraviny za naše, slovenské, avšak je viac než isté, že väčšina z nich pochádza zo zahraničia. Aby sme sa takýmto podvodom vyhli, aj v potravinárskom priemysle sa zavedie nový systém, tzv. semafor.

Nielen v školách, ale už aj v bežnom živote sa budeme stretávať s pojmom semafor. Nový systém označovania potravín presadzuje hnutie Sme rodina. Zelená, oranžová, červená. Tri farby, na ktoré sme zvyknutí skôr na križovatkách ako v potravinách.

Tieto farby by sme už čoskoro mali vidieť u všetkých predajcov potravín. Zelená bude patriť jednoznačne zdravým produktom s jasným pôvodom a zložením. Oranžová farba bude označovať produkty, ktoré nesplnia jednu z kategórií. A červená zas bude patriť tým potravinám, pri ktorých sa nájde oveľa viac nejasností.

Tento potravinový semafor je naozaj kľúčový pre nás všetkých. V obchodoch a na trhoch by sa mal objaviť už v septembri.

,,Zákazník musí mať istotu, že kupuje kvalitnú potravinu, že vie, odkiaľ pochádza a akú mala cestu počas spracovania až na pult. Toto musí spotrebiteľ vedieť, aby vedel, čo nakupuje,“ hovorí Boris Kollár.

Svoju úlohu v novom systéme zohrajú aj samotní zákazníci, ktorí si budú môcť potraviny overiť pomocou QR kódu. V prípade, že je predajca nepoctivý, je možné ho dokonca nahlásiť.

,,Vďaka QR kódu, ktorý bude pri každom trhovníkovi, si bude môcť zákazník iba pomocou mobilu zistiť jeho meno, kde má polia a aké plodiny pestuje.“

Zdroj: pluska.sk | Foto: tumblr.com