Putin sa okrem mediálnej sily musí spoliehať i na pomoc zvonku. Ktoré z európskych krajín sa môžu postaviť na jeho stranu?

Vladimír Putin začal vojenskú inváziu, ktorej cieľom je zničiť ukrajinskú demokraciu. Dôležitou súčasťou ruského vojnového úsilia je ekonomická pomoc, ktorú dostáva od inej autoritárskej vlády, Číny. Na druhej strane boja sa mnohé demokracie – vrátane USA a veľkej časti Európy – zhromaždili na podporu Ukrajiny. Zásobujú ju zbraňami a uvaľujú na Rusko tvrdé ekonomické sankcie.

Ukrajina však nie je jediným miestom, kde sa odohráva zápas medzi autokraciou a demokraciou. Deje sa to aj v rámci niekoľkých európskych demokracií, a to skôr prostredníctvom volieb ako vojenského konfliktu. V týchto krajinách sa politici, ktorí sú s Putinom priateľskí, snažia získať moc.

Maďarsko

Viktor Orbán je maďarský premiér, ktorý má s Putinom priateľský vzťah. Vo voľbách, ktoré sa konali v nedeľu, ho opätovne zvolili.

„Dosiahli sme víťazstvo také veľké, že ho možno môžete vidieť z Mesiaca a určite aj z Bruselu,“ povedal svojim priaznivcom pán Orbán.

Maďarsko je najčistejším príkladom demokracie smerujúcej k autokracii.

Orbán vedie vládu, ktorá spája kultúrny nacionalizmus, ekonomický populizmus a korupciu na vysokej úrovni. Jeho politika zdvihla príjmy mnohých Maďarov, a to aj vo vidieckejších oblastiach. Je známy nepriateľským postojom voči migrantom a LGBTQ+ komunite.

To všetko ho spája s Putinom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opísal Orbána ako „prakticky jediného v Európe, ktorý otvorene podporuje pána Putina“.

Srbsko

Srbský prezident Aleksandar Vučič považuje Putina aj Orbána za svoje vzory. Po tom, čo sa v roku 2017 stal prezidentom, pomohol Vučič premeniť kedysi nezávislé srbské médiá na niečo podobné propagandistickému stroju. Srbsko nie je členom NATO ani EÚ a mnohí jeho občania zdieľajú nedôveru Ruska voči Západu.

Krajina však nie je striktne proruská. Hoci Vučič neuvalil na Rusko sankcie ani nepozastavil lety do Moskvy, jeho vláda hlasovala za odsúdenie invázie.

putin a vučič

Francúzsko

Francúzski voliči pôjdu v nedeľu k urnám v prvom kole prezidentských volieb.

Favoritom je úradujúci Emmanuel Macron. Avšak jeho náskok v prieskumoch nie je obrovský a zdá sa, že vojna na Ukrajine mu ubližuje.

Zatiaľ čo sa Macron sústredil na snahu nájsť diplomatické riešenie na Ukrajine, jeho hlavný oponent sa namiesto toho zameral na francúzsku ekonomiku. Tou súperkou je Marine Le Penová, kandidátka tvrdej pravice.

Le Penová má dlhú históriu priateľstva s Putinom. Jej strana si vzala pôžičky od ruskej banky a stretla sa s ním v roku 2017 v snahe posilniť svoj politický imidž. Až do invázie Le Penová vo veľkej miere podporovala Putinovu politiku.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes | Foto: wikipedia, instagram.com/marine_lepen, pexels

reklama