Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu ruskej hlave štátu Vladimirovi Putinovi povedal, že „úprimný dialóg“ je nezlučiteľný s eskaláciou napätia. TASR o tom informovala na základe správy AFP.

Telefonický rozhovor prezidentov v čase obáv z ruskej invázie na Ukrajinu trval jednu hodinu a 40 minút, uviedla Macronova kancelária.

,,Macron a Putin vyjadrili želanie pokračovať v dialógu o tom, ako pokročiť v dohodách z Minska o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny, ako aj o bezpečnostných podmienkach a stabilite v Európe,“ dodala kancelária francúzskeho prezidenta.

Vladimir Putin počas rozhovoru uviedol, že tvrdenia o možnej ruskej invázii na Ukrajinu„provokatívne špekulácie“, informoval zas Kremeľ.

Putina čaká telefonický rozhovor aj s Bidenom

Americký prezident Joe Biden sa má s ruským lídrom porozprávať v priebehu soboty, avizovala AFP. Poznamenala, že týždne napätia, počas ktorých Rusko obklopovalo Ukrajinu s viac ako 100 000 vojakmi, sa zintenzívnili, keď Kremeľ spustil v Čiernom mori svoje najväčšie námorné cvičenie za posledné roky. Podľa ruského ministerstva obrany sa na ňom zúčastňuje vyše 30 plavidiel, ktoré vyplávali zo Sevastopoľa a Novorossijska.

Cvičenia pri pobreží ukrajinskej Odesy zvýšili naliehavosť sobotňajšieho, narýchlo dohodnutého telefonátu medzi Bidenom a Putinom, ktorého cieľom je zmierniť jednu z najvážnejších kríz vo vzťahoch medzi Východom a Západom od studenej vojny.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: Twitter